خانه » اخبار روز » آموزش نوشتن از زبان سهیلا بامیان ، آموزش رمان نویسی

اطلاعیه سایت

آموزش نوشتن از زبان سهیلا بامیان ، آموزش رمان نویسی

آموزش نوشتن از زبان سهیلا بامیان ، آموزش رمان نویسی


نویسندگی از زبان سهیلا بامیان

آموزش نویسندگی این هفته از طرف نویسنده محبوب و توانا سهیلا بامیان آماده شده . ایدوارم از تجربیات ایشون استفاده کنید.

یک روز برای شما اتفاقی می افتد یا شاهد اتفاقی هستید یا ماجرایی را از دیگران می شنوید . به محض آمدن به خانه آن را برای خانواده تعریف می کنید . اگر نویسنده باشید آن را در دفتری که خلاصه های داستانی را نگه می دارید ، یادداشت می کنید . یعنی همانطور که می شود برای دیگران تعریف کرد ، می توان یادداشت هم کرد « پس می بینیم نوشتن هم به سادگی حرف زدن است » .

معمولا کسانی که خوب حرف می زنند ، خوب هم می نویسند . به شرط این که بدانند نوشتن هم مثل حرف زدن ساده است . از آن جایی که ما در حرف زدن تمرین و تکرار داریم آن را آسان تر از نوشتن می دانیم .

شاید برای نوشتن موضوعی ساعتها فکر کنیم ، اما اگر بخواهیم آن را تعریف کنیم به راحتی می توانیم بیان کرده و تا دقایقی طولانی در مورد آن حرف بزنیم . ما از بچگی هر روز حرف می زنیم یعنی حرف زدن را مدام تکرار می کنیم .

اما کمتر پیش می آید که بنویسیم و نوشتن را تمرین کنیم « پس تمرین و تکرار از عوامل پیشرفت است » . اگر به اندازه حرف زدن در نوشتن هم تمرین کنیم نویسنده موفقی می شویم .
البته نوع حرف زدنها با هم متفاوت است . مثلا یک لطیفه را ممکن است دو نفر تعریف کنند . اولی طوری تعریف کند که هیچ کسی نخندد اما دومی آن را طوری تعریف می کند که همه از خنده روده بر می شوند .

یا ماجرایی را دو نفر تعریف می کنند . یکی آن قدر سرد و بی روح و دیگری طوری که همه تحت تاثیر قرار بگیرند و با آب و تاب وشاخ و برگ دادن به همان موضوع آن را شنیدنی کند . پس وقتی نوشتن مثل گفتن باشد می توانید ماجرا را برای کسی تعریف کنید .

بعد همانطور که ماجرا را تعریف کردید ، آن را روی کاغذ بیاورید و در نهایت با صدای بلند برای خودتان بخوانید تا به این ترتیب جرات نوشتن را در خود بالا ببرید
زبان گفتاری با زبان نوشتاری فرق دارد .

باید از یک زبان مشخص و رسمی برای نوشتن استفاده کنیم و لهجه را از نوشته مان حذف کنیم . البته زمانی که افراد داستان دارند با هم گفتگو می کنند ، می شود زبان گفتاری آنها همراه با لحن و لهجه باشد. اما راوی داستان که در حال بازگویی داستان است نباید از این شیوه استفاده کند.

موقع حرف زدن ممکن است از کلمات تکراری استفاده کنیم ، اما در هنگام نوشتن باید از کلمات تکراری پرهیز کرده و با یک ویرایش صحیح آن کلمات را حذف کنیم تا نوشته زیبایی داشته باشیم در موقع حرف زدن ممکن است ترکیب جمله ها رعایت نشود ، اما در زبان نوشتاری باید از جمله سازی صحیح استفاده کنیم مثل « شستی ظرفها را » که در زبان نوشتاری می شود « ظرفها را شستی »

با تشکر از سهیلا بامیان عزیز .

تمام رمان های سهیلا بامیانمنبع

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A