خانه » اخبار روز » آموزش نویسندگی – نکات مهم در نویسندگی از زبان آلاله سلیمانی

اطلاعیه سایت

آموزش نویسندگی – نکات مهم در نویسندگی از زبان آلاله سلیمانی

آموزش نویسندگی – نکات مهم در نویسندگی از زبان آلاله سلیمانی


نکات مهم نویسندگی

نکات و عوامیل مهم آموزش نویسندگی از زبان آلاله سلیمانی
مولفه های مختلفی درنوشتن اهمیت دارد. به نظر من مهمترین مولفه، داشتن ذهنی خلاق است. به اصطلاح داشتن شهرزاد قصه گوی در اینون. اینکه با دیدن یک منظره، یک اتفاق، یک شخص خاص، حتی یک بو و دربیشتر موارد دیدن یک خواب، داستانی را به ذهن شما متبادرکند.

دومین مولفه عشق به نوشتن است. اینکه بتوانیم آن چیزی را که می خواهیم و درذهن داریم، بنویسیم. این مرحله سخت است. شاید بخاطر شما پیش آمده باشد که خوابی دیده اید و خیلی راحت آن را بخاطر اطرافیانتان تعریف کرده اید، اما نوشتن فراتر از تعریف کردن است.

اینکه بتوانی روان بنویسی و منظورت را برسانی و اشکالات نوشتاری و مفهومی نداشته باشی، می تواند از شما شخصی بسازد که می تواند بنویسد. خب این فقط مرحله ی اول است و در ایننظر بگیریم که اینها را دارید. حالا باید اصول داستان نویسی را هم بلد باشید.

اینکه مولفه های داستان چیست، اینکه پلات چیست، استوری چیست، راوی یا زاویه ی دید کیست، نقطه ی فراز و فرود داستان کجاست، چطوری می شود تعلیق ایجاد کرد، چطوری داستان را شروع کنیم که مخاطب درقلاب گیر بیفتد و چطوری داستان را تمام کنیم که حرف و حدیثی در اینش نباشد و چه و چه

همه جزو مواردی است که باید بدانید. البته کسی که به صورت ذاتی می نویسد، ممکن است خیلی از موارد را ناخودآگاه بداند و درداستان پیاده کند، ولی اینکه تا چه حد موفق شود، بعد از چاپ شدن و خواندن توسط مخاطبان و نقد داستان معلوم می شود.

شما هر تلاشی که قرار است بکنید و هر چه باید و نباید دراین رابطه است را قبل از چاپ شدن اثرتان باید در ایننظر بگیرید. وقتی که کتابتان چاپ شد، دیگر دستی درآن ندارید و باید منتظر نظرات دیگران بنشینید و خودتان را بخاطر هر نوع نقد منصفانه یا مغرضانه آماده کنید.
فقط اگر قرار باشد یک موضوع مهم را درپایان عرض کنم، اینست که به هیچ وجه، شعور مخاطب را دست کم نگیرید و به شعورشان احترام بگذارید و داستانی باورپذیر بنویسید. ناامید نشوید، همواره مطالعه کنید چه وطنی چه خارجی و تا می توانید درجلسات نقد داستان شرکت کنید و ذهنتان را پیشرفت دهید.

هر چقدرمی نویسید، بنویسید ولی به نظرم قبل از سی سالگی چاپ نکنید. یک نوشته را بارها و بارها بازخوانی کنید و با صدای بلند بخاطر خود و یا اطرافیانتان بخوانید.
امیدوارم موفق باشید.

تمام قسمت های آموزش نویسندگیمنبع

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A