home دسته‌بندی نشده استندآپ کمدین معروف آمریکایی درگذشت

استندآپ کمدین معروف آمریکایی درگذشت


Dick Gregory DIED - استندآپ کمدین معروف آمریکایی درگذشتبه نقل از ایرانی عکس:دیک گرگوری استندآپ کمدین پیشگام آمریکایی که در این دهه ۶۰ میلادی به شهرت رسید، در این ۸۴ سالگی درگذشت.

دیک گرگوری نخستین استندآپ کمدین سیاه‌پوستی بود که بخاطر تماشاگران سفیدپوست برنامه اجرا می‌کرد و در این دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی پای ثابت بسیاری از تاک‌شوهای مشهور آمریکا بود.

او که شنبه ۲۸ مرداد در این اثر ایست قلبی در این ۸۴ سالگی چشم از جهان فروبست، پس از به شهرت رسیدن به فعال حقوق اجتماعی تبدیل شد.

گرگوری بخاطر به چالش کشیدن نژادپرستی و کاستی‌های اجتماعی در این استندآپ‌کمدی‌هایش شهره بود. نام او نخست در این سال ۱۹۶۱ با اجرای برنامه در این شیکاگو بر سر زبان‌ها افتاد. او خود در این این باره گفته است: «زمانی که آغاز به کار کردم، کمدین‌های سیاه‌پوست نمی‌توانستند در این کلوب‌های سفیدپوستان برنامه اجرا کنند. اجازه داشتید بخوانید، ساز بزنید اما اجرا استندآپ ممکن نبود.»

سال ۱۹۶۲ بخاطر نخستین بار به برنامه جک پار دعوت شد اما بخاطر حضور در این برنامه شرط داشت. شرط گرگوری نشستن کنار مجری برنامه بود که پیش از آن سابقه نداشت.

او فعال اجتماعی و از مخالفان جنگ ویتنام بود. گرگوری سال ۱۹۸۰ بخاطر مذاکره درباره آزادی گروگان‌های آمریکایی در این ایران به تهران سفر کرد.

ریچارد کلاکستون گرگوری سال ۱۹۳۲ در این سن لوییس به دنیا آمد. او که کودکی دشواری داشت بخاطر محافظت از خود برابر دشواری‌ها از شوخ‌طبعی استفاده می‌کرد و سال ۱۹۶۴ زندگینامه خود را با عنوان «کاکا سیاه» منتشر کرد و در این آن به تجربیات خود از نژادپرستی در این جامعه آمریکا پرداخت.

جو مورتون بازیگر برنده جایزه امی سال ۲۰۱۶ در این نمایش «رهایم کن»‌ در این آف‌برادوی نقش گرگوری را در این صحنه تئاتر دانلود بازی کرد.

جمع اوری: سینما سینماجمع اوری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A