home دسته‌بندی نشده اسپانیا کجاست و چگونه کشوری است؟

اسپانیا کجاست و چگونه کشوری است؟


اسپانیا یکی از کشورهای با تاریخ و تمدن کهن است که به واسطه تاریخی بودن آن جاذبه های زیادی دارد. اگر می خواهید با کشور اسپانیا بیشتر آشنا شوید این مقاله ایرانی عکس را تا انتها مطالعه فرمایید چرا که مطالبی در این مورد معرفی اسپانیا و تاریخ و جغرافیای آن به همراه نکات بسیار جالب و خواندنی در این مورد اسپانیا بخاطر شما عزیزان گردآوری کرده ایم.

Where is Spain2 - اسپانیا کجاست و چگونه کشوری است؟

اسپانیا (به اسپانیایی: España)، با نام رسمی پادشاهی اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در این شبه‌جزیره ایبری در این جنوب غربی اروپا قرار دارد. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال (به طول ۱۲۱۴ کیلومتر) طولانی‌ترین مرز یکپارچه در این اتحادیه اروپا است.

قلمروی اسپانیا افزون بر سرزمین اصلی شامل جزایر بالئارس در این دریای مدیترانه، جزایر قناری در این سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خودمختار سبته و ملیله در این آفریقای شمالی هم مرز با کشور مراکش و چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگراز جمله آلبوران، شافاریناس، آلوزماس و ولز د لا گومرا می باشد. با مساحت ۵۰۵۹۹۲ کیلومتر مربع، اسپانیا کمی بزرگتر از ترکمنستان و از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپاست.

انسان مدرن نخستین بار در این حدود ۳۵۰۰۰ سال پیش قدم به شبه جزیره ایبریا گذاشت. در این حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد از منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و هیسپانیا نامیده می‌شد. هیسپانیا در این قرون وسطی توسط قبایل ژرمن و پس از آن توسط مورها تصرف شد. در این قرن پانزدهم پس از ازدواج‌های بین حکومتی فرمانروایان کاتولیک و اتحاد این حکومت‌ها و همچنین سقوط کامل آندلس و بازپس گیری آن از دست موروهای مسلمان در این سال ۱۴۹۲ اسپانیا به شکل کشوری یکپارچه پدیدار شد. در این اوایل دوران جدید اسپانیا به یک امپراتوری پر قدرت جهانی تبدیل شد و اسپانیایی‌ها به عنوان یکی از نخستین فاتحان دنیای جدید به قاره آمریکا وارد و در این آنجا ساکن شدند. بیش از پانصد میلیون نفر اسپانیایی زبان ساکن در این آمریکا میراثی است که اسپانیایی‌ها در این این قاره بر جای گذاشتند.

اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است. اسپانیا یک کشور توسعه‌یافته و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور همچنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا در این سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضو می‌باشد.

ریشه نام کشور اسپانیا

ریشه نام رومی هیسپانیا، که نام کنونی اسپانیا از واژه گرفته شده، نامشخص است. هیسپانیا شاید از گویش شاعرانه واژه یونانی هیسپریا گرفته شده باشد که به معنای “سرزمین غرب” یا “سرزمین غروب خورشید” می‌باشد.

هیسپانیا ممکن است از واژه پونیکی ای-شپانیا به معنای “جزیره خرگوش‌ها”، “سرزمین خرگوش‌ها” یا “لبه”، که به یاد آورنده موقعیت اسپانیا در این لبه اروپا می‌باشد، گرفته شده باشد؛ سکه‌های کشف شده در این اسپانیا از دوره هادریان نیز تصویر زنی همراه یک خرگوش را نشان می‌دهد. به گفته برخی هیسپانیا از واژه باسکی ازپانا به معنای “لبه” یا “مرز” گرفته شده است که موقیعت جغرافیایی اسپانیا را در این لبه یا مرز قاره اروپا متذکر می‌شود.Where is Spain1 - اسپانیا کجاست و چگونه کشوری است؟

پژوهشگر و تاریخ‌نگار دوره رنسانس آنتونیو دی نبریخا معتقد است هیسپانیا از واژه ایبریایی هیسپالیس به معنای “شهر دنیای باختری” گفته شده است. خسوس لوییز کونخیلوس معتقد است نام اسپانیا از واژه اسپن که از اسپای که واژه‌ای است به زبان فنیقی به معنای “ذوب و شکل‌دهی فلر” گرفته شده است و “ای-سپن-یا” نیز به معنای “سرزمین ذوب و شکل‌دهی فلزات” است.

جزایر اسپانیا

جزایر اسپانیا شامل جزایر بالئاری در این دریای مدیترانه و جزایر قناری در این اقیانوس اطلس می‌باشد. افزون بر اینها شماری جزیره غیر مسکونی دیگر در این سمت مدیترانه‌ای تنگه جبل‌الطارق نیز متعلق به اسپانیا است از جمله جزایر چافاریناس، آلهوسماس و جزیره کوچک پرخیل. جزیره آلبوران که بین اسپانیا و شمال آفریقا قرار دارد نیز تحت حاکمیت اسپانیا می‌باشد. جزیره کوچک فاسان که در این رودخانه بیداسوآ قرار دارد تحت حاکمیت مشترک اسپانیا و فرانسه اداره می‌شود.

کوهستان‌ها رودخانه ها

اسپانیا کشوری کوهستانی می‌باشد و فلاتها و رشته کوهای بلند درآن پوشیده است. افزون بر کوه های پیرنه رشته کوهای دیگری از جمله “کانتابریان”، “ایبریکو”، “سنترال”، “تولدو”، “سییرا مورنا” و “پنیبتیکو در این اسپانیا وجود دارد. بلندترین نقطه سرزمین اصلی اسپانیا و شبه جزیره ایبریا قله مولهاسن با ارتفاع ۳۴۷۸ متر می‌باشد که در این رشته کوه های سییرا نوادا قرار دارد. البته بلندترین نقطه کشور اسپانیا در این مجموع قله آتشفشانی تید واقع در این جزایر قناری می‌باشد. بزرگترین فلات اسپانیا مستا سنترال نام دارد که در این قلب اسپانیا واقع شده است.

چندین رودخانه بزرگ در این اسپانیا وجود دارد از جمله رودخانه های تاقوس، ایبرو، دورو، گوادیانا و گوادالکیویر. در این طول ساحل دشتهای آبرفتی وجود دارد که بزرگترین آن دشت آبرفتی گوادالکیویر واقع در این اندلس می‌باشد.

منطقه جغرافیایی اسپانیا

اسپانیا با داشتن ۵۰۵۹۹۲ کیلومتر مربع وسعت پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان است. اسپانیا تقریباً ۴۷۰۰۰ کیلومتر مربع کوچکتر از فرانسه و ۸۱۰۰۰ کیلومتر مربع بزرگتر از ایالت کالیفرنیا آمریکا است. قله آتش فشانی تید که در این نزدیکی شهر تنریف در این جزایر قناری قرار دارد با ارتفاع ۳۷۱۸ متر بلندترین نقطه کشور اسپانیا می‌باشد.

اسپانیا بین مدار ۲۶ و ۴۴ درجه شمالی و نصف‌النهار ۵ و ۱۹ درجه شرقی قرار دارد.

اسپانیا در این غرب با پرتغال، در این جنوب از طریق درون‌بومهایش در این شمال آفریقا (سبته، ملیله و پنیون د ولس د لا گومرا) با مراکش و جبل‌الطارق (جز سرزمین‌های آن سوی دریاهای بریتانیا می باشد)، در این شمالغرب در این راستای کوه‌های پیرنه با فرانسه و شاهزاده نشین آندورا هم‌مرز می‌باشد.در این امتداد کوه‌های پیرنه در این ۱۶۰۰ متری مرز استان خرنای کاتالونیا شهر برون‌بوم ییویا درون خاک کشور فرانسه قرار دارد.Where is Spain3 - اسپانیا کجاست و چگونه کشوری است؟

 

اقلیم کشور اسپانیا

بر اساس ویژگی های جغرافیایی سه اقلیم در این اسپانیا وجود دارد:

  • اقلیم مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک. بر طبق رده‌بندی اقلیمی کوپن در این صوزت از نوع اقلیم بر ایبریا حکم‌فرماست: Csa و Csb.

  • اقلیم نیمه‌خشک که در این ربع جنوبشرقی کشور به ویِژه در این منطقه مورسیا و در این دره ایبرو وجود دارد و برخلاف اقیلم مدیترانه‌ای فصل خشک پس از زمستان نیز ادامه دارد.

  • اقلیم اقیانوسی در این شمال اسپانیا به ویژه در این منطقه استان باسک، آستوریاس، کانتابریا و بخشی از گالیسیا حمکفرماست. برخلاف اقلیم مدیترانه‌ای در این اقلیم اقیانوسی دما در این زمستان و تابستان تحت تاثیر اقیانوس واکنش می‌کند و هیچ فصل خشکی وجود ندارد.

افزون بر این اقلیم‌های اصلی زیر اقلیم‌های دیگری نیز وجود دارد مانند اقلیم آلپی در این پیرنه و سییرا نوادا و اقلیم نیمه‌گرمسیری در این جزایر قناری.

تقسیمات کشوری اسپانیا

اسپانیا ۱۷ بخش خودمختار و دو شهر خودمختار دارد که هر دو گروه بالاترین درجه تقسیمات کشوری محسوب می‌شوند. از سوی دیگر کشور اسپانیا به ۵۰ استان نیز تقسیم شده است که به این ترتیب هر کدام از بخش‌های خودمختار خود به یک یا چند استان تقسیم گردیده‌اند. علاوه بر این هر استان به تعدادی شهرستان تقسیم شده است.

شهرهای بزرگ اسپانیاجمع اوری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A