home بیوگرافی ایا خودارضایی روزه را باطل میکند؟ | آیا جنابت در خواب روزه را باطل میکند؟

ایا خودارضایی روزه را باطل میکند؟ | آیا جنابت در خواب روزه را باطل میکند؟

3bf052632ea8f1d5cc45032d5a99e5d7 - ایا خودارضایی روزه را باطل میکند؟ | آیا جنابت در خواب روزه را باطل میکند؟

ایا خودارضایی روزه را باطل میکند خود ارضایی استمنا روزه را باطل میکند و از مبطلات روزه است اما جنابت در خواب یا محتلم شدن, پس اذان صبح باطل کننده روزه نیست, اما شخص محتلم باید حتما تا قبل از اذان مغرب غسل کند, تا نماز ظهر و عصرش قضا نشود


استمنا(خودارضایی) چیست؟


خود ارضایی یا استمنا یکی از گناهان کبیره محسوب می شود ، و اگر کسی در هنگام روزه آن را انجام دهد سبب باطل شدن روزه اش میگردد و باید کفاره بدهد. غسل جنابت هم واجب می شود(همانند سایر غسل ها است ولی باید به نیت غسل جنابت باشد). برخی از مراجع می فرمایند باید کفاره جمع بپردازد. لازم به ذکر است که استمنا مخصوص به آقایان نیست و اگر خانمی خود ارضایی کند روزه اش باطل می شود. ملاعبه (دانلود بازی) با همسر و استمنا توسط همسر حرام نیست اما اگر هنگام روزه منجر به خروج منی شود، (اگر از عمد ملاعبه کنند تا منی خارج شود) کفاره نیز واجب می شود.
ایا خودارضایی روزه را باطل میکند؟


مسأله ۱۵۸۸ اگر روزه دار استمناء کند یعنی با خود کاری کند که منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود.


(خوئی، سیستانی، تبریزی، زنجانی:) مسأله اگر روزه دار استمناء کند (خود ارضایی)روزه اش باطل می شود.
مسأله ۱۵۸۹: اگر بی اختیار (۱) منی از او بیرون آید، روزه اش باطل نیست (۲). ولی اگر (۳) کاری کند که (۴) بی اختیار منی از او بیرون آید، روزه اش باطل می شود (۵).
(۱) (مکارم:) در حال خواب یا بیداری..
(۲) (خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی، مکارم:) بقیه مسأله ذکر نشده.
(۳) (بهجت:) ولی اگر عمداً..
(۴) (نوری:) اگر کاری کند که بر حسب عادت او..
(۵) (بهجت:) در صورتی که بداند یا اطمینان داشته باشد که به سبب آن کار، منی بی اختیار خارج خواهد شد.


[ اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند اما منی بیرون نیاید]
مسأله ۱۵۹۴: اگر به قصد بیرون آمدن منی کاری بکند در صورتی که منی از او بیرون نیاید روزه اش باطل نمی شود.


این مسأله در رساله آیت اللّه بهجت نیست
(۱) (اراکی، مکارم، نوری:) در صورتی هم که منی از او بیرون نیاید، روزه اش باطل می شود.
(گلپایگانی، صافی:) مسأله کسی که می داند که اگر عمداً منی از خود بیرون آورد روزه اش باطل می شود، در صورتی که به قصد بیرون آمدن منی با کسی دانلود بازی و شوخی کند روزه اش باطل می شود و باید قضاء آن را به جا آورد، اگر چه منی از او بیرون نیاید و اگر منی بیرون آید، علاوه بر قضا کفّاره نیز بر او لازم می شود و در هر دو صورت در ماه رمضان باید در بقیه روز از آن چه روزه را باطل می کند خودداری نماید.
(خوئی، تبریزی:) مسأله کسی که به قصد بیرون آمدن منی دانلود بازی و شوخی کند، اگر چه منی از او بیرون نیاید، باید روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.
(زنجانی:) مسأله اگر روزه دار با توجه به این که بیرون آمدن منی روزه را باطل می کند، تصمیم بگیرد کاری را انجام دهد که موجب بیرون آمدن منی می گردد، روزه اش باطل می شود؛ هر چند از تصمیمش برگردد و کاری نکند و اگر بی توجه کاری را انجام دهد یا توجّه نداشته باشد که موجب خارج شدن منی می شود، روزه اش صحیح است؛ هر چند منی خارج شود و اگر توجه نداشته باشد که روزه را باطل می کند و چنین تصمیمی بگیرد، پس اگر عمداً منی از خود خارج کند روزه اش باطل می شود و الّا روزه اش صحیح است.
(سیستانی:) مسأله کسی که عمداً به قصد بیرون آمدن منی دانلود بازی و شوخی کند و منی از او بیرون نیاید، اگر دو مرتبه نیت روزه نکند روزه او باطل است، و اگر نیت روزه کند باید بنا بر احتیاط لازم روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.
مطابق نظر آیت الله خامنه ای


سوال: اگر کسی اصلا نمی دانسته که استمنا روزه را باطل می کند و اصلا هم نمی دانسته که استمنا حرام است و در حال روزه استمنا می کرده است.
تکلیف قضا و کفاره روزه چیست؟


پاسخ: استمناء مطلقاً حرام است، و جزو گناهان بزرگ محسوب می شود، که توبه جدی و واقعی از آن لازم است.


و اگر این عمل در حال روزه انجام گرفته و می دانستید که روزه را باطل می کند، در این صورت قضا و کفاره بر شما واجب است.


و چنانچه نمی دانستید که روزه را باطل می کند ، ولی می دانستید که حرام است، علاوه بر قضا، بنابر احتیاط واجب باید کفاره بدهید.


در فرض سوال اگر نمی دانستید که استمنا مبطل روزه است و نمی دانستید که موجب جنابت می شود اگر در حال روزه استمنا کرده اید باید قضای آنرا بجا آورید و کفاره ندارد و نسبت به روزه های بعد اگرعلم به جنابت نداشتید و بدون غسل جنابت روزه گرفته اید روزه ها صحیح است و قضا و کفاره ندارد و اگر جنابت را می دانستید و جاهل به وجوب غسل بودید، باید قضای روزه را به جا آورید، ولی کفاره ندارد.
منبع : استفتاء سایت هدانا از دفتر مقام معظم رهبری.
جماع (آمیزش جنسی)


۱. آمیزش جنسی روزه را باطل می کند، هر چند منی بیرون نیاید.


۲. اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش جنسی کند، روزه ی او باطل نمی شود، ولی هر زمان که یادش آمد باید فوراً از حال آمیزش خارج شود وگرنه روزه اش باطل است.
استمنا (خود ارضایی جنسی)


۱. اگر روزه دار عمداً کاری کند که منی از او بیرون بیاید روزه اش باطل می شود.


۲. محتلم شدن در روز (خروج منی در حال خواب) روزه را باطل نمی کند، و هرگاه روزه دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می شود، لازم نیست از خواب خود جلوگیری کند.


۳. اگر روزه دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود واجب نیست از آن جلوگیری کند.
کفاره استمنا در حال روزه


۱۳۵. اگر مکلّف علم داشته باشد به این که استمنا روزه را باطل می ‏کند، ولی عمداً آن را انجام دهد، آیا کفّاره جمع بر او واجب می ‏شود؟


ج) اگر عمداً استمنا کند و منی هم از او خارج شود، کفّاره جمع بر او واجب نمی ‏شود لکن احتیاط مستحبّ آن است که کفّاره جمع بپردازد.
عادت به استمنا و حکم روزه


۱۳۶. شخصی چندین سال عادت به استمنا در ماه رمضان و غیر آن داشته است، نماز و روزه او چه حکمی دارد؟


ج) استمنا مطلقاً حرام است و اگر منجر به خروج منی شود، موجب غسل جنابت هم می ‏شود، و اگر این عمل در حال روزه در روز ماه رمضان صورت بگیرد، در حکم افطار عمدی با حرام است، و اگر نماز و روزه را با حالت جنابت و بدون غسل و تیمّم انجام دهد، نماز و روزه ‏اش باطل و قضای آن ها واجب است.
جنابت روزه دار با نگاه به صحنه شهوت انگیز


۱۳۷. شخص روزه‏ داری در ماه رمضان به صحنه شهوت انگیزی نگاه کرده و جنب شده است. آیا با این کار روزه ‏اش باطل می ‏شود؟


ج) اگر نگاه کردن او به قصد انزال بوده و یا می ‏دانسته که اگر به آن منظره نگاه کند، جنب می ‏شود و یا عادت او بر این بوده است و در عین حال عمداً نگاه کرده و جنب شده، حکم جنابت عمدی را دارد یعنی هم قضا بر عهده او می ‏باشد و هم کفّاره.
جنابت روزه دار بر اثر صحبت با نامحرم


۱۳۸. در ماه مبارک رمضان بدون وجود هیچ یک از آثار استمنا فقط بر اثر حالتی که هنگام مکالمه تلفنی با یک زن نامحرم در خود احساس کردم مایع منی از من خارج شد، با توجه به این که مکالمه با او به قصد لذت نبوده، آیا روزه ‏ام باطل است یا خیر؟ در صورت بطلان، آیا کفّاره هم بر من واجب است یا خیر؟


ج) اگر خروج منی بر اثر صحبت با یک زن جزء عادت ‏های قبلی شما نبوده و به طور غیرارادی از شما خارج شده است، موجب بطلان روزه نمی ‏شود و چیزی هم بر اثر آن بر شما واجب نیست.
احتلام در حال روزه


۱۳۹. محتلم شدن در روز (خروج منی در حال خواب) روزه را باطل نمی کند، و هر گاه روزه دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می شود، لازم نیست از خواب خود جلوگیری کند.


۱۴۰. اگر روزه دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود، واجب نیست از آن جلوگیری کند.


۱۴۱. اگر شخص روزه داری در ماه مبارک رمضان بعد از نماز صبح یا ظهر بخوابد و در خواب به صورت غیر عمد محتلم شود تکلیف چیست؟ آیا روزه آن شخص باطل می شود؟


ج) روزه اش صحیح است.
احتلام روزه دار و بیدار شدن بعد از اذان صبح


۱۴۲. اگر شخصی قبل از اذان صبح یا بعد از آن بخوابد و در خواب جنب شده و بعد از اذان بیدار شود، چه مدتی برای غسل کردن وقت دارد؟


ج) در فرض سؤال، جنابت به روزه آن روز او ضرر نمی ‏زند، ولی واجب است که برای نماز غسل کند و می ‏تواند غسل را تا وقت نماز به تأخیر بیندازد.
احتلام بعد از فجر در ماه رمضان


۱۴۳. اگر بعد از نماز فجر در ماه رمضان محتلم شوم چه باید بکنم؟


ج) روزه صحیح است و برای نماز ظهر باید غسل کنید.منبع : استفتائات رهبری .


۱۹۵: جوانی بر اثر نادانی قبل از چهارده سالگی و بعد از آن، اقدام به استمناء می‏کرده که بر اثر آن از او منی خارج می‏شده، ولی نمی‏دانسته که خروج منی باعث جنابت می‏شود و باید برای نماز و روزه غسل کند، تکلیف او چیست؟ آیا برای مدتی که استمناء می‏کرده و منی از او خارج می‏شده، غسل بر او واجب است؟ آیا نماز و روزه‏های او از گذشته تا حال که در حال جنابت انجام گرفته باطل بوده و قضای آنها واجب است؟


ج: برای هرچند بار خروج منی اگر تا به حال غسل نکرده است یک غسل جنابت کافی است، و باید همه نمازهایی را که یقین دارد در حال جنابت خوانده است، قضا نماید. و اگر این عمل در شب های ماه رمضان انجام گرفته و جاهل به موضوع جنابت بوده، روزه‏های او قضا ندارد و محکوم به صحّت‏ است. ولی اگر عالم به خروج منی و جنابت بوده و نمی‏دانسته که برای صحّت‏ روزه، غسل بر او واجب است، باید روزه همه روزهایی را که در حال جنابت گرفته است قضا نماید. اجوبه الاستفتائات
مطابق نظر آیت الله سیستانی


استمناء:


مسأله ۱۵۶۷ ـ اگر روزه دار استمناء کند ـ معنای استمناء در مسأله (۱۵۵۱) گذشت ـ روزه اش باطل می شود.


مسأله ۱۵۶۸ ـ اگر بی اختیار منی از انسان بیرون آید، روزه اش باطل نیست.


مسأله ۱۵۶۹ ـ هرگاه روزه دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می شود ـ یعنی در خواب منی از او بیرون میآید ـ جایز است بخوابد هرچند به سبب نخوابیدن به زحمت نیفتد، و اگر محتلم شود روزه اش باطل نمیشود.


مسأله ۱۵۷۰ ـ اگر روزه دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود، واجب نیست از بیرون آمدن منی جلوگیری کند.


مسأله ۱۵۷۱ ـ روزه داری که محتلم شده، می تواند بول کند، اگرچه بداند به واسطه بول کردن باقیمانده منی از مجری بیرون میآید.


مسأله ۱۵۷۲ ـ روزه داری که محتلم شده اگر بداند منی در مجری مانده و در صورتی که پیش از غسل بول نکند، بعد از غسل منی از او بیرون میآید، احتیاط مستحب آن است که پیش از غسل بول کند.


مسأله ۱۵۷۳ ـ کسی که عمداً به قصد بیرون آمدن منی دانلود بازی و شوخی کند و منی از او بیرون نیاید، اگر دو مرتبه نیت روزه نکند روزه او باطل است، و اگر نیت روزه کند باید ـ بنا بر احتیاط لازم ـ روزه را تمام کند و قضا هم بنماید.


مسأله ۱۵۷۴ ـ اگر روزه دار بدون قصد بیرون آمدن منی مثلاً با زن خود دانلود بازی و شوخی کند، چنانچه اطمینان دارد که منی از او خارج نمیشود اگرچه اتفاقاً منی بیرون آید، روزه او صحیح است. ولی اگر اطمینان ندارد، در صورتی که منی از او بیرون آید، روزه اش باطل است.
استفتائات


پرسش: حکم باطل کردن روزه با خوردن یا آشامیدن یا جماع یا استمناء یا باقی ماندن بر جنابت در ماه رمضان چیست؟


پاسخ: اگر کسی روزه ماه رمضان را به خوردن یا آشامیدن یا جماع یا استمناء یا باقی ماندن بر جنابت باطل کند ، در صورتی که از روی عمد و اختیار باشد و از روی ناچاری و جبر نباشد ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب می‏ شود .


و احتیاط مستحب آن است که کسی که روزه را به غیر آنچه گفته شد باطل کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بدهد .


و اگر کسی چیزی از آنچه را که گذشت انجام دهد ، در حالی که عقیده قطعی داشته که روزه را باطل نمی‏ کند ، کفاره بر او واجب نیست . وهمچنین است کسی که نمی‏دانسته روزه بر او واجب است ، مانند کودکان در اوائل بلوغ .


و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مُد که تقریباً «۷۵۰» گرم است ، طعام ـ یعنی گندم یا جو یا نان و مانند اینها ـ بدهد.


۴پرسش: اگر کسی در ماه رمضان عمداً کاری کند که از او منی بیرون آید آیا باید ۶۰ روز روزه بگیرد یا خیر؟


پاسخ: اگر عالم به این بود که این کار روزه را باطل می کند باید کفاره بدهد و نیز بنابر احتیاط واجب اگر جاهل مقصر متردد باشد ولی اگر کسی استمناء کند ، در حالی که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .


و همچنین اگر با خود کاری کند در حالی که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.


و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .


واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمی شود. و توبه و استغفار کند.


آیا استمناء در روز ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ اعم از آنکه منی بیرون بیاید یا نه و کفاره آن چیست؟ وانگهی اگر چنان کاری را زنان انجام دهند حکم آن چیست؟


پاسخ: اگر به قصد انزال، استمنا کند و انزال هم بشود روزه باطل می شود و بر او قضا و کفاره واجب است (روزه دو ماه پی در پی و یا اطعام شصت فقیر) اما اگراستمناء کند و قصد انزال هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.


و اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند و کفاره واجب نمی شود.


و اما اگر بر خودش مطمئن بوده که منی خارج نخواهد شد از قضا منی بیرون آید نه قضا واجب می شود و نه کفاره و در این مسائل فرقی میان زن و مرد نیست .


پرسش: آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟


پاسخ: حرام است و یکی از مبطلات است .


پرسش: در ماه رمضان استمنا کردم البته به قصد بیرون آوردن منی نبود ولی منی از من خارج شد و می دانستم که به واسطه بیرون آمدن منی روزه ام باطل می شود حالا چه باید بکنم؟ آیا باید ۶۰ روز یا ۶۰نفر را سیر کنم یا نه؟


پاسخ: اگر کسی استمناء کند ، در حالی که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .


و همچنین اگر با خود کاری کند در حالی که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.


و گرنه در صورتی که بداند آن کار روزه را باطل می کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسی که جاهل به حکم است ولی در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنی احتمال می دهد که مبطل باشد.


و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .


واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمی شود.


پرسش: آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟


پاسخ: بله حرام است و یکی از مبطلات روزه است .


و اگر کسی استمناء کند ، در حالی که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل میکند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .


و همچنین اگر با خود کاری کند در حالی که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.


و گرنه در صورتی که بداند آن کار روزه را باطل می کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسی که جاهل به حکم است ولی در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنی احتمال می دهد که مبطل باشد.


و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .


واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمی شود.


و توبه و استغفار کند.


پرسش: کسی که استمنا می کند و بعد از آن غسل می کند آیا می شود با آن غسل نماز خواند و یا اینکه باید دوباره وضو بگیرد؟


پاسخ: با همان غسل نماز بخواند احتیاجی به وضو نیست.


پرسش: گناه استمنا چگونه بخشیده می شود ؟ و چگونه می توان از آن خودداری کرد ؟


پاسخ: با توبه بخشیده می شود و با اراده و همت می توان از آن جلوگیری کرد .


پرسش: من تاحدود ۲۷ سالگی یک مسئله را نمی دانستم و این که آدم وقتی استمنا میکند با ید غسل کند و تمام این مدت را از سن تکلیف تا ۲۷ سالگی را نماز و روزه می گرفتم کهاستمنا کرده بودم ولی غسل نکرده بودم تکلیف این همه روزه و نمازهای من چیست ایا باید همه را قضا بگیرم ؟


پاسخ: هر نوع دانلود بازی با آلت تناسلی موجب غسل نیست . اگر به اوج لذت جنسی رسیده باشید و درآن حال آبی خارج شده باشدغسل واجب است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر آب زیادی خارج شود با شهوت هر چند به اوج لذت نرسد. و اگر نمازی در این حال بدون غسل خوانده اید باطل است و باید قضاء کنید ولی آن چه پس از یک غسل مشروع چه واجب مانند حیض وچه مستحب مانند جمعه خواند ه باشید صحیح است.
مطابق نظر آیت الله مکارم شیرازی


مبطل بودن استمنا(۱۳۴۷)


مساله ۱۳۴۷ـ اگر روزه دار با خود کاری کند که منی از او بیرون آید روزه اش باطل می شود، امّا اگر بی اختیار در حال خواب یا بیداری بیرون آید، روزه باطل نمی شود.


حکم روزه کسی که به قصد بیرون آمدن منی استمناء کرده (۱۳۵۲)


مساله ۱۳۵۲ـ اگر روزه دار به قصد بیرون آمدن منی استمناء کند روزه اش باطل می شود هر چند منی از او بیرون نیاید. رساله توضیح المسایل.


استمتاع ذهنی از همسر


آیا اگر شخصی در ذهن خود از همسرش یاد کند و استمتاع نماید البته آن هم در ذهن خود و از او منی خارج شود آیا این کار درحکم استمناء است یا خیر و حرام است یا نه ؟


این کار استمناء محسوب می شود و حرام است. استفتائات.


جلوگیری از خروج منی هنگام استمنا


می دانم که استمنا گناهی کبیره است ولی آیا پس از استمنا و جلوگیری از خروج منی آیا غسل واجب است یا خیر؟


در صورتی که منی خارج نشود غسل واجب نیست.


کسی که سهواً در حال روزه استمناء کرده


پرسش : اگر کسی روزه قضا بگیرد و بعد از ظهر همان روز فراموش کند که روزه است و خود ارضایی کند حکم این روزه چیست؟


پاسخ : در فرض سوال، روزه صحیح است اما مرتکب معصیت بزرگی شده است.


اسمتناء روزه دار پس از احتلام در خواب


پرسش : اگر شخص روزه داری بعد از نماز صبح محتلم شد و سپس قبل از غسل با خود دانلود بازی کند و برای بار دوم از او منی خارج شود روزه او چه حکمی دارد ؟


پاسخ : روزه او باطل است و علاوه بر قضا کفاره جمع دارد.
طبق نظر آیت الله صافی گلپایگانی


استمناء


مسأله ۱۵۹۷. اگر روزه‎دار استمناء کند، یعنی با خود کاری کند که منی از او بیرون آید، روزه‎اش باطل می‎شود.


مسأله ۱۵۹۸. اگر بی‎اختیار منی از او بیرون آید، روزه‎اش باطل نیست ولی اگر کاری کند که بی‎اختیار منی از او بیرون آید، روزه‎اش باطل می‎شود.


مسأله ۱۵۹۹. هر گاه روزه‎دار بداند که اگر در روز بخوابد محتلم می‎شود، یعنی در خواب، منی از او بیرون می‎آید، بنابر احتیاط مستحب نخوابد، ولی اگر بخوابد روزه‎اش باطل نمی‎شود.


مسأله ۱۶۰۰. اگر روزه‎دار در حال بیرون آمدن منی از خواب بیدار شود، واجب نیست از بیرون آمدن آن جلو گیری کند


مسأله ۱۶۰۱. روزه‎داری که محتلم شده، می‎تواند بول کند، و به دستوری که در مسأله ۷۳ گفته شد، استبراء نماید اگر چه بداند به واسطه بول یا استبراء کردن باقی‎مانده منی از مجری بیرون می‎آید.


مسأله ۱۶۰۲. روزه‎داری که محتلم شده، اگر بداند منی در مجری مانده و در صورتی که پیش از غسل بول نکند، بعد از غسل منی از او بیرون می‎آید، بنابر احتیاط واجب باید پیش از غسل بول کند.


مسأله ۱۶۰۳. کسی که می‎داند که اگر عمداً منی از خود بیرون آورد روزه‎اش باطل می‎شود، در صورتی که به قصد بیرون آمدن منی با کسی دانلود بازی و شوخی کند، روزه‎اش باطل می‎شود، و باید قضای آن را به جا آورد، اگر چه منی از او بیرون نیاید، و اگر منی بیرون آید، علاوه بر قضا کفاره نیز بر او لازم می‎شود، و در هر دو صورت در ماه رمضان باید در بقیه روز از آنچه روزه را باطل می‎کند خودداری نماید.


مسأله ۱۶۰۴. اگر روزه‎دار بدون قصد بیرون آمدن منی با کسی دانلود بازی و شوخی کند، چنان چه اطمینان دارد که منی از او خارج نمی‎شود، اگر چه اتفاقاً منی بیرون آید روزه او صحیح است، ولی اگر اطمینان ندارد، در صورتی که منی از او بیرون آید، روزه‎اش باطل است. رساله توضیح المسایل .
منبع: hadana.ir


منبع:افتاب
گرداوردی مطلب مورد نظر توسط:ایرانی عکس

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A