home دسته‌بندی نشده بارش شهابی “پرساوشی” در این زیر نور ماه/نحوه عکاسی از “آذرگوی‌ها” بارش شهابی برساوشی

بارش شهابی “پرساوشی” در این زیر نور ماه/نحوه عکاسی از “آذرگوی‌ها” بارش شهابی برساوشی


به نقل از ایرانی عکس:در این حالی امشب و فردا شب ۲۱ و ۲۲ مردادماه آسمان پذیرای بارش شهاب باران “پرساوشی” است که به دلیل درخشندگی نور ماه، رصد این پدیده نیاز به آسمان عاری از آلودگی نوری دارد.Meteor shower under the moon - بارش شهابی “پرساوشی” در این زیر نور ماه/نحوه عکاسی از “آذرگوی‌ها” بارش شهابی برساوشی

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به شهاب باران “پرساوشی” امسال گفت: نیمه شب امشب ۲۱ مردادماه در این ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه اوج بارش شهابی پرساوشی است و تا بامداد فردا، یکشنبه ۲۲ مرداد ماه در این آسمان سراسر ایران شاهد این بارش خواهیم بود.

وی با بیان اینکه نام صحیح این بارش «پرساوشی» است، توضیح داد: با حذف حرف «پ»، آن برساوشی تلفظ می‌شود و دلیل آن این است که عرب‌ها «پ» نداشتند و آن را برساوشی تلفظ می‌کردند و در این یادداشت‌های منجمان اسلامی «برساوشی» آورده شده است.

عتیقی، با تاکید بر اینکه این شهاب باران تا زمان روشنایی آسمان در این بامداد روز بعد یکشنبه ۲۲ مرداد ماه ادامه دارد، یادآور شد: با این وجود ماه کوژ (ماه خمیده) با نور نسبتا زیاد حتی در این خارج از شهرها مانع رصد اکثر شهاب‌ها خواهد شد و تنها «آذرگوی» های این پدیده و برخی شهاب‌های پرنور این بارش در این مناطق به دور از آلودگی هوا و در این بخش‌هایی از آسمان که از محل قرارگیری ماه دور هستند، قابل مشاهده خواهد بود.

مدیر انجمن نجوم آماتور ایران، فاز (درخشندگی) ماه را در این ۸۱ درصد ذکر کرد و ادامه داد: از سمت ۸۵ درجه افق شرقی در این ساعت ۲۲ و ۵۱ دقیقه امشب طلوع خواهد بود و از جمله ویژگی‌های این بارش، شهاب‌های بسیار درخشانی است که حتی رد نور آنها تا مدتی پس از عبور در این آسمان دیده می‌شوند که از آنها به عنوان «آذرگوی» یا آتش‌گوی یاد شده است.

عامل شهاب باران امشب

وی دنباله‌دار سوئیفت تاتل را عامل بارش شهابی پرساوشی دانست و اظهار کرد: این دنباله‌دار هر ۱۳۳ سال یک بار به دور خورشید می‌گردد و از سری دنباله‌دارهای میان دوره محسوب می‌شود.

به گفته این محقق حوزه نجومی، آخرین بار این دنباله‌دار در این سال ۱۳۷۷ خورشیدی از کمترین فاصله از خورشید عبور کرد و دیدار بعدی آن با مهر تابان در این سال ۱۵۰۴ خورشیدی خواهد بود.

عتیقی، قطر هسته این دنباله‌دار را ۲۶ کیلومتر و سرعت شهاب‌های این بارش در این برخورد با جو زمین را ۵۹ کیلومتر بر ثانیه عنوان کرد و افزود: اثرات گرانشی سیاره غول‌پیکر برجیس بر ذرات مداری به جا مانده از دنباله‌دار سوئیفت تاتل عامل اصلی این بارش است.

وی با تاکید بر اینکه کانون این بارش پرساوش (برنده سر دیو) است، خاطرنشان کرد: در این این شب‌ها حدود نیمه شب از افق شمال شرق آسمان طلوع می‌کند و نام بارش از صورت فلکی که کانون بارش در این آن قرار می‌گیرد،‌ گرفته شده است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: میزان ساعتی سمت الراسی (ZHR) این بارش ۸۰ تا ۱۵۰ شهاب است که متاسفانه نور ماه مانعی بخاطر عدم مشاهده بسیاری از شهاب‌های این بارش در این این شب و حتی در این شب‌های آینده خواهد بود.

نحوه رصد شهاب

عتیقی، با تاکید بر اینکه شهاب‌ها در این اطراف صورت فلکی پرساوشی قابل مشاهده است، گفت: نباید متوقع بود که شهاب‌ها الزاما در این اطراف این بارش که همان صورت پرساوشی است، خارج شود. بلکه در این اطراف کانون و گاهی اوقات دورتر از کانون بارش شهاب‌های این بارش دیده می‎شود.

وی با اشاره به روش یافتن کانون بارش، توضیح داد: بخاطر یافتن کانون بارش کافی است خلاف جهت شهاب‌ها را امتداد داد تا به نقطه واحدی به نام کانون برسیم.

به گفته وی از جمله اقدامات علمی بخاطر تهیه نقل از علمی از بارش می‌توان به مواردی چون میزان جابه‌جایی هر شهاب در این آسمان، تعیین حد قدری شهاب‌ها، صور فلکی مورد مشاهده در این مسیر شهاب، تعداد آذرگوی‌ها و شمارش تعداد شهاب‌های این بارش اشاره کرد.

عتیقی، تهیه اسکیس از شهاب‌های مشاهده شده را از دیگر فعالیت‌های ستاره‌شناسان آماتوری در این این بارش شهابی نام برد و ادامه داد: بخاطر عکاسی از بارش شهابی نیاز به لنز واید (زاویه باز) است و با مدت زمان نوردهی دلخواه توصیه می‌شود، به نحوی که به محض عبور یک شهاب از مقابل لنز به عکاسی پایان داده شود.

لذت تماشای شهاب باران در این زیر نور ماه

وی با تاکید بر اینکه مشاهده این شهاب باران بخاطر چشم انسان هیچ خطری ندارد، افزود: شهاب‌ها ذرات میلی‌متری و میکرومتری بسیار ریزی هستند که در این فاصله ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتری از سطح زمین در این برخورد با جو، اتم‌های جو را برانگیخته می‌کند و نور فلورسانت از خود ساطع می‌کنند و این ذرات هرگز به زمین نمی‌رسند.

عتیقی با اشاره به نحوه رصد بارش شهابی پرساوشی، با تاکید بر اینکه رصد بارش‌های شهابی نیازی به ابزارهای رصدی ندارند، افزود: تمام علاقه‌مندان در این سراسر کشور می‌توانند با چشم غیر مسلح این پدیده را مشاهده کنند.

به گفته وی، در این سال جاری به دلیل آنکه نور ماه دارای درخشندگی زیادی است، برنامه رصدی بخاطر مشاهده این بارش شهابی نداریم.

جمع اوری: ایسناجمع اوری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A