خانه » عکس جدید » بانک های خصوصی در این شرایطی موافق کاهش نرخ سود بانکی هستند

اطلاعیه سایت

بانک های خصوصی در این شرایطی موافق کاهش نرخ سود بانکی هستند

بانک های خصوصی در این شرایطی موافق کاهش نرخ سود بانکی هستند


به نقل از ایرانی عکس:دبیر کانون بانک ها خصوصی و موسسات اعتباری گفت: بانک های خصوصی موافق کاهش نرخ سود بانکی هستند به شرط آنکه زمینه های کاهش آن فراهم شود.

Private banks are in favor of lowering bank interest rates - بانک های خصوصی در این شرایطی موافق کاهش نرخ سود بانکی هستند

«محمدرضا جمشیدی» روز دوشنبه توازن در این نرخ بازارهای موازی بانکی نظیر بازار سرمایه و اسناد خزانه اسلامی را بخاطر تحقق کاهش نرخ سود ضروری دانست.

وی گفت: کاهش نرخ سود به نفع بانکهاست، زیرا هزینه آنها را کاهش می دهد اما بخاطر این کار نیاز است که بازارهای مرتبط به طور همگن عمل کنند.

این فعال بانکی تاکید کرد: هر نوع کاهش نرخ سودی باید با واقعیت های جامعه همخوان باشد و اینگونه نباشد که شورای پول و اعتبار رقمی را تصویب کند اما بانک ها اجرا نکنند.

جمشیدی به مصوبه تیرماه ۹۵ شورای پول و اعتبار در این تعیین نرخ سود ۱۵ درصدی بخاطر حساب های یکساله سپرده گذاران اشاره کرد و گفت: همین نرخ هم از سوی بانک ها رعایت نمی شد و می شنیدیم که بانک ها با عدول از نرخ، بخاطر جذب نقدینگی با نرخ های بیشتری به سپرده گذاران سود می دهند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی وعده داده تا نرخ سود را در این بازارهای موازی پول کنترل کند، اظهار داشت: در این بازار بین بانکی نیز نرخ ها متعادل شده و انتظار می رود بانکها به مرور از برداشت های خود از بازار بین بانکی بکاهند و کمتر مشمول جریمه بانک مرکزی شوند.

جمشیدی درباره اظهارات اخیر رئیس کل بانک مرکزی در این جمع مدیران عامل بانک ها و درخواست از آنها بخاطر نرخ سودهای مصوب شورای پول و اعتبار، اظهار داشت: به نظر می رسد بانک مرکزی بر رعایت نرخ سودهای فعلی تاکید دارد.

ولی اله سیف در این جلسه ای با مدیران عامل بانک ها بر رعایت نرخ سود ۱۵ درصدی بخاطر سپرده های یکساله و نرخ ۱۸ درصدی عقود مشارکتی تسهیلات بانکی که تیرماه پارسال شورای پول و اعتبار مصوب کرده بود، تاکید کرد که به نظر می رسد در این شرایط فعلی قرار نیست نرخ سود کاهش یابد.

در این یکسالی که از مصوبه شورای پول و اعتبار می گذرد، برخی بانک ها بویژه آنهایی که در این تامین نقدینگی خود با مشکل مواجه بودند، اقدام به سپرده گیری از مردم با نرخ سودهای بالای ۱۵ درصد کردند که به تناسب رقم سپرده گذاری مردم این عدد تا ۲۳ درصد در این برخی بانک ها رسید.

در این کنار کاهش نرخ سود در این بانکها، بازار سرمایه در این یکسال گذشته شاهد افزایش نرخ سود فروش اوراق اسناد خزانه بود که با هدف تامین مالی دولت انجام شد اما نرخ سود آن در این مواردی به بالای ۲۵ درصد رسید و سبب شد بخشی از نقدینگی جامعه به سمت بازار مالی هدایت شود.

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بانک ها و اقدام خودروسازان در این پیش فروش محصولات خود به نرخ های بالاتر از نرخ بانکی، از دیگر رقیبان مصوبه شورای پول و اعتبار در این یکسال گذشته بودند که سبب شد بانک ها با نرخ های بالاتری اقدام به جذب سپرده کنند.

البته در این این میان بانک مرکزی تلاش کرد، نرخ سودها بازارهای دیگر را کنترل کند؛ سیف در این این باره گفته است: کمیته ای مرکب از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی، عرضه هرگونه اوراق در این بازار را نظارت و کنترل می کنند تا از نوسانات غیراصولی نرخ سود در این بازار جلوگیری شود.

رییس کل بانک مرکزی یکی دیگر از فعالیت های زمینه ساز افزایش نرخ سود بانکی را ناشی از اقدامات شرکت های خودروسازی عنوان کرد و افزود: برخی خودروسازها، فعالیت شبه بانکی داشتند که با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ادامه این فعالیت ها جلوگیری شد.

در این زمینه صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نیز با همکاری بازار سرمایه مقرر شد تا بخش عمده منابع این صندوق ها در این بازار سرمایه استفاده شود و به سمت بانک ها هدایت نشود.

مهار موسسات غیرمجاز و تعیین تکلیف آنها اقدام دیگری بود که بانک مرکزی بخاطر ساماندهی بازار نرخ سود در این چند سال گذشته انجام داد و با برچیده شدن فعالیت آنها که همواره سودهای بالاتر از نظام بانکی پرداخت می کردند، زمینه را بخاطر کاهش نرخ سود فراهم کرد.

جمع اوری: ایرناجمع اوری

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A