home اخبار روز بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین d

بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین d


کمبود ویتامین d – نور خورشید منبع غنی از ویتامین d به حساب می‌آید ولی امروزه افراد به دلیل آفتاب سوختگی و به دلیل آپارتمانی شدن خانه‌ها نمی‌توانند در مقابل نور خورشید قرار گیرند و به همین دلیل اکثرا دچار کمبود ویتامین d می‌شوند. در آمریکا تحقیقاتی روی این مسئله انجام شده است که تقریبا ۴۵ درصد مردم آمریکا دچار کمبود ویتامین d هستند که این کمبود ویتامین d مشکلاتی به وجود می‌آورد و باعث بیماری‌های خطرناکی می‌شود. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، نتیجه تحقیقات آمریکا راجع به کمبود ویتامین d و بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین d را بررسی می‌کنیم.

۱-خطر بیماری‌های قلبی و عروقی

اولین مورد از بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین d بیماری‌های قلبی عروقی است . بر طبق تحقیقات انجام شده ، متخصصان قلب دریافته‌اند که کمبود ویتامین d سطح پایین بیماری‎های عروق کرونر را در حدود ۳۲ درصد افزایش می‌دهد و تقریبا ۲۰ درصد از بیماری‌های مربوط ب سیستم رگ‌های خونی قلب را بالا می‌برد مقدار مورد نیاز بدن به ویتامین d حداقل ۶۰۰ واحد ویتامین d به بدن است تا عملکرد قلب و سیستم ایمنی بدن افزایش پیدا کند.

۲-احتمال مرگ زودرس

طبق این پژوهش انجام شده ، دریافته‌اند که کمبود ویتامین d باعث مرگ زودرس افراد می‌شود افرادی که سطح ویتامین بدنشان از ۳۰ میلی متر کمتر است مرگ به آن‌ها نزدیک‌تر است چون روی اتصالات سطح خونی دارای ویتامین d انجام شده و پی بردند که ارتباط ویتامین d با مرگ نردیک است.

۳-زوال عقل

زوال عقل از دیگر بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین d می‌باشد. سطح پایین ویتامین d ، افراد را در سن بالا به زوال عقل و آلزایمر مبتلا می‌کند. کمبود ویتامین دی حدود ۱۲ درصد خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد.

۴-شانس نجات از سرطان

همچنین در تحقیق دیگری در مجله بالینی درون ریز و متابولیسم نشان داده که اگر بیماران مبتلا به بیماری سرطان اگر دارای سطح بالایی از ویتامین d باشند ، زودتر بهبود می‎یابند ، کسانی که سرطان روده بزرگ و پستان و … دارند با داشتن مقدار زیادی ویتامین d ، سطح بهبودی آن‌ها ۲ برابر است.

علایم بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین d

۵-کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن

مدت زمان زیادی است که ارتباط بین ویتامین دی و سلامت سیستم ایمنی بدن تشخیص داده شده است. محققان دانشگاه فنلاند ارتباط بین کمبود ویتامین d با بیماری ذات الریه را نیز به اثبات رساندند و ادعا کردند حدود ۲٫۵ برابر با توجه به ضعف سیستم ایمنی بدن بیماری ذات الریه افزایش می‌یابد. همچنین سطح ویتامین d موجب افرایش بیماری‌های تنفسی می‌شود.

۶-افسردگی

از دیگر بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین d می‌توان به افسردگی اشاره کرد. سطح پایین ویتامین d بر روی سلامت روانی انسان نیز تاثیر دارد. یک مطالعه منتشر شده در مجله انگلیسی روانپزشکی نشان داد سطح ناکافی ویتامین d حدود ۲ برابر میزان ابتلا به بیماری‌های روانی از جمله افسردگی را افزایش می‌دهد. کمبود ویتامین d عملکرد منطقه‌ای را در مغز به نام هیپوکامپ مختل می‌کند.

۷-سطوح بالاتری از درد و التهاب

وقتی ویتامین d بدن شما مقدار کمی دارد ، فقط با ضربه‌ای دچار التهابات شدید و دردناک می‌شوید. ۳۰ درصد از بیمارانی که از کمبود ویتامین d رنج می‌برند مستعد ابتلا به یک بیماری ورم مفاصل به نام پسوریاتیک می‌شوند. و تحقیقات نشان داده است که حدود ۶۲ درصد از افراد مبتلا به ورم مفاصل دچار سطح پایینی از ویتامین d هستند.

۸-افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات

در بیماران با سطوح بالای ویتامین d سرطان‌های پروستات ، لوزالعمده ، سینه و روده بزرگ بسیار کم است. در مردانی که سطح ویتامین d پایینی دارند حدود ۵ برابر بیشتر از دیگر مردان دچار سرطان پروستات می‌شوند.منبع

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A