خانه » عکس جدید » تالاب لپو در این مازندران خشک شد

اطلاعیه سایت

تالاب لپو در این مازندران خشک شد

تالاب لپو در این مازندران خشک شد


به نقل از ایرانی عکس:تالاب ‘ لپو ‘ در این حاشیه جنوبی دریای خزر و غرب تالاب میانکاله واقع در این شرق مازندران در این پی خشکسالی اخیر و برداشت بی رویه آب آن بخاطر کشت برنج سرانجام به طور کامل خشک شد.
Lapoo wetland dried - تالاب لپو در این مازندران خشک شد
این تالاب زیبا که مامن پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی بوده ، در این حالی در این نیمه تابستان سال جاری در این خاموشی کامل آخرین نم های رطوبتش را از دست داد که اوایل بهار امسال آبش سرریز شده و با ورود به جاده اصلی ، تردد خودروهای سواری را در این منطقه با مشکل مواجه کرده بود .
یک کارشناس محیط زیست فعال در این شبه جزیره میانکاله روز دوشنبه با تائید خشک شدن تالاب لپو ، گفت که برداشت بی رویه آب بخاطر کشت برنج دلیل اصلی خشکیدن این تالاب بوده است .
علی ابوطالبی افزود : بخشی از آب این تالاب در این سال گذشته در این قالب طرح احیاء تالاب بین المللی میانکاله به آنجا انتقال داده شده بود.
رئیس اداره محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست مازندران در این تماس تلفنی خبرنگار ایرنا از خشک شدن تالاب لپو اظهار بی اطلاعی کرد.
الیاس محمدی گفت : در این حال حاضر اطلاعی از خشک شدن تالاب لپو ندارم ولی پس از کسب اطلاع می توانم در این این زمینه صحبت کنم.
لایروبی نشدن و تغییراتی که طی سه دهه گذشته در این اطراف این تالاب و منطقه میانکاله رخ داد از دیگر عوامل موثر بر خشک شدن این تالاب است که به گفته کارشناسان تالاب میانکاله را هم تهدید می کند. 

** وجه تسمیه و موقعیت مکانی 

تالاب لپو متشکل از سه تالاب کنار هم شامل لپو ، شیرخان لپو و پلنگان در این یک کیلومتری جنوب دریای خزر و غرب تالاب بین المللی میانکاله است که مردم محلی به همه آنها لپو می گویند.
لپو در این زبان محلی مازندرانی از دو کلمه ‘ لپ ‘ به معنای پهن و ‘ او ‘ به معنای آب تشکیل شده است . نام لپو به خاطر راکد و آرام بودن آب این تالاب ها بر آنها گذاشته شد و به همین دلیل هم برخی از مردم محلی از تالاب ها با عنوان مرداب هم یاد می کنند.
وسعت مجموعه تالاب لپو که در این دهستان میانکاله بخش مرکزی شهرستان بهشهر واقع است ، بیش از ۶۰۰ هکتار برآورد شده است.
این تالاب ها بر اساس نقل از های رسمی محیط زیست مازندران به همراه تالاب میانکاله در این کنوانسیون رامسر به عنوان تالاب بین المللی ثبت شد .

** آژیر خطر بخاطر معیشت ساکنان ۱۱ روستا 

نقل از های رسمی نشان می دهد که معیشت ساکنان ۱۱ روستای دهستان میانکاله با جمعیتی بیش از ۲۰ هزار نفر شامل روستاهای نمک چال ، یعقوب لنگه ، یکه توت ، زاغمرز ، زینوند ، امیرآباد ، عسگرآباد ، حسین آباد ، للهمرز و قره تپه به این تالاب ها وابسته است .
شغل اصلی مردم این روستاها کشاورزی و دامداری است و تمامی این روستاها از آب آبریزهای منتهی به تالاب استفاده می کنند. تالاب لپو جمع اوری تامین آب بیش از ۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی و هزاران اصله درخت دست کاشت حاشیه است. 
دامداران از پوشش گیاهی پیرامون تالاب ها به طور فصلی و دائم استفاده می کنند.
صید و شکار دیگر فعالیت در این ارتباط با تالاب است ، به طوری که شکار به مدت چند ماه طبق ضوابطی در این تالاب میانکاله مجاز است و در این دهستان تعداد ۴۰۰ نفر به فعالیت شکار مشغولند.
همچنین روستاییان از میوه هائی نظیر انار و گیاهان دارویی چون گزنه و نعناع که در این حاشیه تالاب می رویید بخاطر مصرف و کسب درآمد استفاده می کردند و از پوشش یاهی نظیر ‘ نی ‘ بخاطر صنایع دستی شامل حصیربافی و سایه بان استفاده می شد.

** تنوع زیستی 

تالاب لپو از نظر تنوع گونه های پرندگان هم از مهم ترین زیستگاهها به حساب می آمد ، به طوری که دستکم ۶۰ گونه پرنده حمایت شده که هشت گونه آنها در این معرض خطر اعلام شده اند در این این منطقه شناسائی شدند . همچنین بیش از ۱۳۰ گونه پرنده غیر حمایت شده کنار آبزی و آبزی مهاجر، بومی و عبوری در این این تالاب زیست می کردند.
در این مجموع ۲۰ گونه پستاندار که ۲ گونه آن حمایت شده است ، بیش از ۱۰ گونه ماهی ، چند گونه دوزیست ، سخت
پوست و انواع نرمتنان و کرم ها و بیش از ۱۵ گونه انواع مارها هم در این این تالاب و کناره های آن شناسایی شده است .
پوشش گیاهی و درختی اطراف این مجموعه تالاب ها تنها در این سال جاری دستکم ۱۰ مرتبه دچار آتش سوزی شده بود ، موضوعی که ممکن است بر خشکیدن آن اثرگذار بوده باشد.

جمع اوری: ایرناجمع اوری

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , , , , , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A