خانه » بیوگرافی » تشخیص بهتر گسترش سرطان پستان با سونوگرافی

اطلاعیه سایت

تشخیص بهتر گسترش سرطان پستان با سونوگرافی

تشخیص بهتر گسترش سرطان پستان با سونوگرافی

تشخیص بهتر گسترش سرطان پستان با سونوگرافی / راه های تشخیص سرطان پستان / سونوگرافی / راه های تشخیص سرطان سینه

تشخیص بهتر گسترش سرطان پستان با سونوگرافی / راه های تشخیص سرطان پستان / سونوگرافی / راه های تشخیص سرطان سینه

به گزارش سبک ۹۸ به نقل از ایسنا ؛ محققان کشورمان در مطالعه‌ای پژوهشی، دقت سونوگرافی قبل از عمل را در تشخیص متاستاز یا گسترش سرطان پستان به غدد لنفاوی زیر بغل مورد ارزیابی قرار داده‌اند.

«مرحله‌بندی» یا «staging» یکی از ارکان مهم در تشخیص و درمان بیماران سرطانی خصوصا سرطان پستان است. مرحله‌بندی به تعیین نقشه درمانی موضعی و سیستمیک و تعیین پیش‌آگهی بیماری کمک می‌کند. در این میان بررسی وضعیت غدد لنفاوی زیر بغل، مهم‌ترین فاکتور تعیین‌کننده در این خصوص و از اجزای مهم تعیین مرحله بیماری است. به این معنا که درگیری یا عدم درگیری «آگزیلا» یا زیر بغل و همچنین وسعت درگیری در موارد مثبت بیماری، در تعیین پیش‌آگهی بیمار و نیز طرح درست نقشه درمان وی بسیار مؤثر است.

به بیان متخصصین، سونوگرافی زیربغل، روشی غیرتهاجمی، ارزان و در دسترس است و معمولا در بیماران با تشخیص سرطان پستان به‌طور روتین و برای تعیین تعداد، سایز و محل تومور و همچنین بررسی وضعیت غدد لنفاوی انجام می‌شود.

در این رابطه، مقاله‌ای علمی پژوهشی در فصل‌نامه «بیماری‌­های پستان ایران» چاپ‌شده است که بررسی ایرانی عکس حساسیت و قدرت تشخیص«سونوگرافی زیر بغل» را در تشخیص درگیری یا عدم درگیری غدد لنفاوی در بیماران مبتلابه این نوع سرطان موردبررسی قرار داده است.

در این پژوهش که توسط الفت‌بخش و همکارانش از پژوهشگران گروه پژوهشی بیماری‌های پستان، مرکز تحقیقات سرطان و گروه پژوهشی کیفیت زندگی و پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی انجام‌شده، بیماران مراجعه‌کننده به مرکز تصویربرداری پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی تهران مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

نتایج این بررسی نشان داد که از ۱۴۰ بیماری که مورد بررسی واقع شدند، معاینه فیزیکی در نزدیک به ۱۵ درصد و سونوگرافی نیز در بین حدود ۲۹ درصد از بیماران، نشان از درگیری غده لنفاوی در بیماری سرطان پستان داشته و پاتولوژی هم در نزدیک به ۴۰ درصد بیماران مثبت بوده است.

در این پژوهش مشخص شد که حساسیت و ویژگی سونوگرافی زیر بغل در بیماران ایران مشابه نتایج مطالعات در سایر کشورها است.

این محققیان بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از پژوهش خود، اشاره کردند: «معاینه بالینی به‌تنهایی حساسیت پایینی دارد، اما مجموع معاینه و سونوگرافی، حساسیتی بالاتر از هر یک از دو روش فوق برای تشخیص درگیر بودن یا نبودن غدد لنفاوی در این نوع سرطان دارد».

محققان فوق افزوده‌اند: «درصورتی‌که معاینه و سونوگرافی، هر دو مشکوک گزارش شوند، می‌توان بیمار را کاندید عملی به نام دیسکسیون آگزیلا یا شکاف زیربغل کرد و با انجام این کار، از صرف وقت و هزینه ‌برای برداشت بافت غدد لنفاوی جلوگیری کرد».

تشخیص بهتر گسترش سرطان پستان با سونوگرافی / راه های تشخیص سرطان پستان / سونوگرافی / راه های تشخیص سرطان سینه


منبع:sabk98.com
گرداوری :ایرانی عکس

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A