خانه » بیوگرافی » تنها با تکیه بر استعداد نمی‌توان به مهارت درموسیقی رسید

اطلاعیه سایت

تنها با تکیه بر استعداد نمی‌توان به مهارت درموسیقی رسید

تنها با تکیه بر استعداد نمی‌توان به مهارت درموسیقی رسید


1231469 210 - تنها با تکیه بر استعداد نمی‌توان به مهارت درموسیقی رسید

ایرانی عکس به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، شهبازیان دراین برنامه میان اجراهای برگزار شده با تاکید بر تلفظ صحیح واژه‌های شعر انتخابی، گفت: زبان فارسی یکی از سخت‌ترین زبان‌ها بخاطر موسیقی و آواز است. همچنین آواز ایرانی یکی از سخت‌ترین، دشوارترین و بی‌نظیر‌ترین نوع موسیقی خود درجهان است. درنتیجه باید واژه‌ها درست بیان و تلفظ شوند. درغیر این‌صورت نمی‌تواند حق مطلب را به خوبی ادا کند و کار را ناقص و مخاطب را دلزده می‌کند.

وی درادامه بیانات خود با اشاره به استفاده به موقع تحریر درآواز گفت: موسیقی ایرانی تنها تحریر نیست. بلکه دارای ادوات بسیاری است که قابلیت‌های فراوانی به آواز خواهد داد و باید از جانب هنرمندان این عرصه مورد توجه قرار گیرد. چرا که ادوات مهم‌تر از تحریر است. استفاده از تحریر هنگامی لذت‌بخش و صحیح است که درکنار ادوات موسیقی قرار گیرد.

شهبازیان همچنین درپایان برنامه ضمن تبریک به همه شرکت‌کنندگان دراین برنامه بخاطر محک توانایی‌هایی‌های خود گفت: بخاطر کسب مهارت درکار خود، به ویژه موسیقی و آواز باید ساعت‌ها تمرین مداوم داشته باشیم. زنده‌یاد محمدرضا لطفی زمانی که دررادیو مشغول به کار بود، می‌گفت بخاطر دستیابی و مهارت و توانایی لازم درکار خود، روزانه 17ساعت درزیرزمین خانه اش تمرین می‌کرد. البته که بخشی از موسیقی به استعداد و ذوق و قریحه هنرمند مربوط است. اما این استعداد ذاتی نعمتی خدادادی است که باید از سوی هنرمند پخته و پرداخته شود. بخاطر دستیابی به قابلیت‌های کافی درموسیقی باید آنقدر تمرین کرد تا ملکه ذهن و عمل شود.

دراین برنامه که شب گذشته درتالار «سوره» حوزه هنری برگزار شد، سید محمود موسوی به همراه مهدی احمد پور (نوازنده ‌تار) به اجرای آوازی درمایه افشاری با استفاده از غزل‌های حافظ پرداختند.

همچنین ادامه برنامه با اجرای آواز مهرداد جعفری به همراه موسیقی مصطفی فارغی (نوازنده سنتور) و بهروز رزازیان (نوازنده تنبک) درمایه بیات زند با استفاده از شعرهای علی نصری پرداختند.

مهدی اصغرپور به همراه داریوش قانع (نوازنده ‌نی) و پیمان آعلی (نوازنده تار) یكی دیگر از گروه‌‌های شركت كننده درمراسم شب گذشته بودند كه به اجرای آوازی درمایه مخالف سه‌گاه با استفاده از غزل‌های شهریار پرداختند.

همچنین میرمسعود مدنی به همراه فرشاد خزایی (نوازنده تار) و حامد بالنده (نوازنده تنبک) به اجرای آوازی دردستگاه ماهور با استفاده از شعرهای عماد خراسانی پرداخت و علی اصغر فروزانفر به همراه محمود نوذری (نوازنده سنتور) درقالب یک گروه دیگر به اجرای آواز درمایه بیات ترک با استفاده از اشعار رهی معیری پرداختند.

پایان این برنامه با نوای کمانچه هادی منتظری دارای نشان درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد و آواز گرم و دلنشین حسین علیشاپور از شاگردان صدیف تعریف همراه بود.

بیستمین شب آواز ایرانی به همت مركز موسیقی و موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره شنبه آخر هر ماه ساعت ۱۸ درتالار «سوره» حوزه هنری واقع درخیابان سمیه نرسیده به حافظ برگزار می‌شود. ورود بخاطر عموم علاقه‌مندان آزاد است.

 

ایرانی عکس/منبع

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A