home دسته‌بندی نشده جایزه ملی «مریم میرزاخانی» در این حوزه علوم پایه اعطا می شود

جایزه ملی «مریم میرزاخانی» در این حوزه علوم پایه اعطا می شود


Maryam Mirzakhani National Award is awarded in the field of Basic Science - جایزه ملی «مریم میرزاخانی» در این حوزه علوم پایه اعطا می شود

به نقل از ایرانی عکس:جایزه ملی «مریم میرزاخانی» در این حوزه علوم پایه اعطا می شود

وزیر علوم گفت: جایزه ملی مریم میرزاخانی در این علوم پایه به دانشگاهیان برتر این حوزه اعطا می شود.به نقل از وزارت علوم، محمد فرهادی در این اولین دوره اعطای جایزه زنان در این علم گفت: این جشنواره علمی توسط حوزه مشاور وزیر علوم در این امور زنان و خانواده و با همکاری ببینید سازمانهای علمی و فناوری بنیانگذاری شده است و در این سال های آتی نیز ادامه خواهد یافت.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را معرفی محققان زن برتر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تکریم آنان اعلام کرد و افزود: بر این اساس پیشنهاد می‌شود که این جایزه در این یک روز ثابت به صورت سالانه برگزار شود و بهتر است در این تقویم دانشگاهی کشور، روز مشخصی بخاطر معرفی زنان برگزیده در این عرصه‌های علم و فناوری انتخاب شود.

وزیر علوم به حضور چشمگیر زنان در این آموزش عالی اشاره کرد و گفت: در این مجموع ۶۰ درصد ورودی های دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را دختران تشکیل می دهند و ۵۰ درصد ورودی دوره های تحصیلات تکمیلی نیز دختران هستند.

فرهادی با اشاره به اینکه ۱۷ درصد اعضای هیات علمی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی را زنان تشکیل می دهند، تاکید کرد: تحقیقی که در این دانشگاه علامه طباطبایی در این مقاطع زمانی‌ سال‌های ۱۳۷۰، ۱۳۸۰ و ۱۳۹۰ انجام شده است نشان می دهد که جهش دختران و زنان در این حوزه علوم و دانش‌ بسیار چشمگیر است و زنان در این ۲۰ سال گذشته آگاه‌تر، بصیرتر، کوشاتر و پویاتر شده‌اند.

وی عنوان کرد: طی تحقیقات انجام شده در این سه دهه گذشته، ‌زنان هیات علمی‌ در این سال ۱۳۷۰ اکثرا در این مرتبه مربی بودند اما خوشبختانه در این دهه ۹۰ بیشتر آنها به مرتبه استادیاری ارتقا یافته اند.

فرهادی افزود: حضور زنان در این کمیته‌ها و شوراهای‌ دانشگاهی نیز در این سالهای اخیر بیشتر شده است.

وی خاطرنشان کرد: زنان در این هر مسئولیت علمی و اجتماعی که باشند وظایف مادری و همسری‌ را در این کنار ببینید مسئولیت‌های خود به طور کامل انجام می‌دهند و اگرچه این توانایی‌ باعث افتخار است اما زنان بخاطر حفظ حریم و حرمت‌ خانواده به حمایت‌ بیشتری در این محل‌های کار نیاز دارند.

وزیر علوم با اشاره به افتخارات پروفسور مریم میرزاخانی و برنامه وزارت علوم بخاطر بزرگداشت مقام علمی وی در این آغاز سال تحصیلی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی گفت: پروفسور مریم میرزاخانی‌ اولین دانش‌آموزی بود که جایزه طلای المپیاد علمی را به خود اختصاص داد و سال ۲۰۰۵ در این فهرست ۱۰ ذهن برتر در این جهان قرار گرفت.

فرهادی اظهار داشت: خوشبختانه حضور زنان و فعالیت آنان در این عرصه‌های علمی بیش از پیش در این دهه‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته است و در این سه دهه مختلف جهش زنان در این حوزه‌های علمی و دانشی چشمگیر بوده است و تعدادی از دانشمندان ایرانی که در این فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا هستند از زنان هستند.

جمع اوری: خبرگزاری مهرجمع اوری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A