خانه » بیوگرافی » جمشید مشایخی: اسکار را « من » گرفته ام !

اطلاعیه سایت

جمشید مشایخی: اسکار را « من » گرفته ام !

جمشید مشایخی: اسکار را « من » گرفته ام !

جمشید مشایخی متولد پنج آذر هزار و سیصد و سیزده ، زاده ی تهران ، کمتر هنردوستی است که جمشید مشایخی را نشناسد، استاد و هنرپیشه پرآوازه، محبوب و ماندگار سینما، تلویزیون و تئاتر ایران که در حدود صد فیلم سینمایی نقش آفرینی کرده است، دانلود بازی آقای مشایخی در فیلم های کمال الملک، شازده احتجاب، هزاردستان نشانگر از توانایی های والای بازیگری اوست، در کارنامه هنری جمشید مشایخی می توان به فیلم های « گاو » ، « قیصر » ، « باشرف ها » ، « ذبیح » ، « سوته دلان » ، « گل های داوودی » ، « گالان » ، « یک بوس کوچولو » و « این ترانه عاشانه نیست » اشاره کرد ، او که در سال شصت و سه برنده سیمرغ بلورین بهترین بایگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شد، با استاد جمشید مشایخی که دارای نشان درجه یک فرهنگ و هنر است گفتگویی مفصل داشته ایم که با هم می خوانیم.

در این پست از مجله اینترنتی کولاک مطلبی در مورد

ارائه شده است ، در صورتی که محتوای این پست مورد توجه تان واقع شده است، می توانید برای مشاهده مطالب بیشتر در این موضوع به دسته بندی

چهره ها

مجله اینترنتی کولاک مراجعه کنید .

گفتگو: عباسعلی اسکتی

*از فیلم « گاو » شروع کنیم ، موافقید؟

البته شما همین اول مصاحبه یک « پرش » داشتید، من یک فیلم با مرحوم « هژیر داریوش » به نام « جلد مار » داشتم که با خانم فخری خوروش هم دانلود بازی بودم، بعد از آن فکر می کنم سال چهل و سه یک فیلم با « ابراهیم گلستان » کار کردم به نام « خشت و آینه » که یک سکانس ده دقیقه ای بود و برای آن سی جلسه با آقای گلستان کار کردیم تا از این دانلود بازی اغراق آمیز تئاتری بیرون بیاییم، ما بازیگر تئاتر بودیم و ایشان کار کردند که ما بیاییم دانلود بازی زیر پوستی انجام بدهیم، من همیشه در مصاحبه هایم گفته ام « استاد سمندریان » روحشان شاد ولی در تئاتر اول ابراهیم گلستان، بعد از آن در سال چهل و هشت دو تا فیلم دانلود بازی کردم، اول فیلم « گاو » و بعد هم « قیصر » ، غلامحسین ساعدی کتابی دارد به نام « عزاداران بیل » که یک نمایشنامه بود وآقای « جعفر والی » خدا رحمتش کند آن را در ارشاد کارگردانی کرده بود، فکر می کنم در آن تئاتر تلویزیونی این کار چهار بازیگر بیشتر نداشت و بعد این را آقای دکتر ساعدی به صورت یک سناریو و فیلمنامه درآوردند و شخصیت های دیگری که در این نمایش وجود داشت را آوردند در این سناریو، یکی همان نقشی بود که من دانلود بازی کردم، یکی از نویسنده های بزرگ ما آقای « محمود دولت آبادی » هم در این فیلم دانلود بازی کرده اند، به هر صورت آن زمان کسی در سینما هنوز شهرت پیدا نکرده بود.

*خاطره ای از فیلم گاو تعریف می کنید؟

سال ۱۳۵۱ با شادوران علی حاتمی، شش داستان از حضرت مولانا را کار می کردیم، جایی بود در تهران به اسم سپهسالار، آن زمان توریست ها می آمدند و بازدید می کردند از این مکان، علی سکانسی داشت و بچه ها داشتند صحنه را آماده می کردند برای گریم، حدود سی نفر توریست از کانادا آمده بودند که یکی از آنها جوانی بود که مترجم اینها بود، آمد کنار من و گفت اینها شما را به خاطر فیلم « گاو » می شناسند، گفتم برو بگو اشتباه کرده اند، من را با آقای انتظامی یا نصیریان اشتباه گرفته اند، رفت گفت و گفتند که نه خود شمایید و به شما ثابت می کنیم، گفتم تعجب می کنم که چطور می خواهند ثابت کنند، مترجم گفت شما آن سه نفری بودید که « مش حسن » را داشتید می بردید، مش حسن با چوب زد و شما برگشتید گفتید مش حسن، آن نگاه شما بالاترین دانلود بازی آن فیلم بود.

wAAACwAAAAAAQABAEACAkQBADs= - جمشید مشایخی: اسکار را « من » گرفته ام !

*در مورد « لوکیشن » فیلم گاو هم صحبت می کنید؟

روستایی بود به نام « بوئینک »، نه بوئین زهرا، حدود سی کیلومتری قزوین، اهالی روستا سه طایفه روستایی بودند که با هم اختلاف داشتند، سر فیلمبرداری گاو یک نفر از اهالی روستا که اسمش دقیق یادم نیست می آمد و همه چیز را به هم می ریخت، به مهرجویی گفتم آقا به اینها هم نقش بده، یک بیل به آن شخص داد و گفت برو بالای پشت بام و پنج تومان هم به این آقا داد، حتی یادم است که دوربین مهرجویی را هم دزدیده بودند، روستایی ها می آمدند می نشستند و بیشتر آن صحبت ها را آنجا می کردیم، کار مشکلی بود و آقای مهرجویی زحمت کشیدند، همه بچه ها زحمت کشیدند، جای ناجوری بود، برای آن که می خواستند گریم کنند و در روستا بودیم . یکی از هنرمندان بزرگ آمد من را گریم کرد و گفت فایده ندارد، بروید کنار دریا و آنجا بسوزید، همین کار را هم کردیم، رفتیم بندرانزلی و خلاصه صورتمان به شکلی شد که به عنوان « روستایی » قابل قبول باشد.

* برویم سراغ فیلم « قیصر » و آقای مسعود کیمیایی.

مرحوم « عباس شباویز » دفتری داشت به اسم « آریانا فیلم » بنده و کشاورز را دعوت کرده بود که با مسعود کیمیایی راجع به فیلم صحبت کنیم، قرار بود نقش « خان دایی » را آقای کشاورز و نقش « فرمون » را من دانلود بازی کنم، آقای کشاورز نیامد، یک روز که ما وارد حیاط استودیو شدیم، بهروز و مسعود بودند، یهو مسعود گفت که پیدا کردم، جمشید « خان دایی » را دانلود بازی می کند و ناصر ملک مطیعی هم « فرمون » را، مازیار پرتو هم خدا رحمتش کند فیلمبردار بود که فیلم قیصر یکی از بهترین فیلمبرداری های آقای پرتو بود، قیصر هم یک کار « دلی » بود، این دو کار را سال چهل و هشت کار کردیم، زمانی بود که دو سال قبلش جهان پهلوان تختی از دنیا رفته بود.

*از غلامرضا تختی بگویید.

من عاشق ایشان بودم، زمانی که تازه وارد هنر شده بودم و به عنوان بازیگر کسی من را نمی شناخت، برخوردی با ایشان داشتم که برای من خیلی جذاب بود، گفتم خدایا نمی شود یک هزارم این مرد معرفت داشته باشم، اینقدر خاکی بود جهان پهلوان تختی، من ازدواج کرده بودم وپدرم در « فشم » دوستی داشت که این دوست ما را یک مراسمی دعوت کرده بود، پدر ، مادر و همسر من پیاده شئند و چون من خودم ماشین دار نبودم که مطمئن شوم درهای ماشین بعد از آنها رفتم، همینطوری که داشتم می رفتم در کافه های متعدد، تابستان بود و درختهای شمشاد، در یکی از کافه ها چهار تا میز بود که سه تا خالی بود، جهان پهلوان تختی تنها نشسته بود و روزنامه کیهان دستش بود، تا ایشان را دیدم به وجد آمدم، عاشقش بودم دیگر، گفتم سلام کنم، بعد گفتم مزاحم ایشان نشوم، یک قدم برداشتم و گفتم خودم را نمی بخشم ، دوستش دارم، یک سلام می کنم و می روم دیگر، گفتم سلام آقا تختی، روزنامه را گذاشت و آمد من را بغل کرد و بوسید، گفت آقا من تنها هستم، بیا کنار من بنشین، آنجا بود که خیلی من را تحت تاثیر قرار داد و می توانم به شما بگویم که نود درصد اتفاقات اخلاقی که بعد از آن در زندگی من افتاد مربوط به این برخورد بود.

*اگر بخواهید تختی را در یک جمله تعریف کنید ؟

به دست و پایی که صدمه دیده بود کاری نداشت، از این بالاتر می خواهید؟ در مسابقات جهان دارد کشتی می گیرد، این خیلی حرف است، مردانگی را غیر از این چگونه می خواهید ثابت کنید؟

*با استاد اکبر گلپا هم دوستی دیرینه ای دارید.

گلپا در دبیرستان نظام هم کلاس من بود، همه با هم می خواندیم، بعدها من از دانشکده رفتم و اولین کسی که در سال ۱۳۳۶ در اداره هنر استخدام شد من بودم.

*با « فردین » هم کار مشترک داشتید؟

بله، فیلم « مردان خشن »، فردین آدم خوبی بود و آن « پهلوانی » در او وجود داشت.

*در میان حرفهایتان صحبت از فیلم نفرین شد، کار کردن با آقای تقوایی چگونه بود؟

من با ناصر دو کار دارم، یکی نفرین و یکی هم کاغذ بی خط، ناصر کارگردان بسیار بزرگی است، خیلی بزرگ، نفرین هم جزو افتخارات من است که با ایشان کار کردم، نقش خیلی سختی هم بود، کار کرد با ایشان خیلی خوب بود که نمی دانم چرا دیگر کار نمی کنند.

*خاطره ای از کار کردن با آقای تقوایی؟

سکانسی بود که بهروز تنها در اتاق است و دارد همه چیز را جمع می کند تا از اتاق بیاید بیرون، دو بار این صحنه فیلم برداری شد، دفعه سوم ناصر رو کرد به فیلمبردار و گفت کار درست بود؟ فیلمبردار گفت بله، ناصر گفت خب دیگر نمی گیریم، فیلمبردار گفت یک دفعه دیگر بگیریم و ناصر گفت نه، مگر نگفتی درست بود؟ نمی شود گرفت! ناصر اینجوری بود ،سر کار شوخی نداشت، ادا و اصول و ژست نداشت و کارش را می کرد، باید مطمئن می شد و وقتی که مطمئن می شد کار تمام بود.

*بعد از انقلاب فیلمسازی کلا واکنش کرد، فیلمفارسی رسید به چیزی که امروز می بینیم، این روند در هر صورت اتفاق می افتاد؟

فقط هم فیلمفارسی نداشتیم، خیلی از فیلمها بود که اصلا ربطی به فیلمفارسی نداشت، همان فیلم ابراهیم گلستان، فیلم گاو یا نفرین، به هر ترتیب این که شما بگویید ما می خواهیم در این مسیر حرکت کنیم کار درستی نیست، آزادی به چه می گویند؟ این که هر کس کار خودش را کند و بعد مردم انتخاب می کنند که این اثر ارزش هنری دارد یا ندارد، غیر از این است؟ آن موقع فیمهای خوب خارجی را هم می آورند و مردم می رفتند می دیدند، فیلم های با ارزش مثل پدرخوانده، ما جشنواره بین المللی داشتیم که یکی از جشنواره های بزرگ جهان بود.

*پس آن زمان هم فیلم های خوبی داشته ایم که حرفی برای گفتن داشته باشند.

اگر فیلم خوب نداشتیم که چهار جشنواره خوب دنیا در ایران نمی بود، یعنی به آن فیلم های « آبگوشتی » جایزه می داده اند؟ همه بزرگان جهان را دعوت می کردیم ومی آمدند ایران، برای چه می آمدند؟ برای دیدن آن فیلمهای به دردنخور؟ این را یک مجری هم از من سوال کرد و من همین جواب را دادم، گفتم بله آن موقع درخت نبود درایران، دریای مازندران نداشتیم، حافظ و سعدی هم نبودند، نفرین آقای ناصر تقوایی برای همان زمان است.

*آقای علی حاتمی و همکاری با این کارگردان دوست داشتنی؟

علی از من دعوت کرد که قرار بود فیلمی بسازد و یکی از دو نقش اصلی اش را من داشته باشم،این فیلم ساخته نشد، بعد در فیلم طوقی قرار بود یکی از نقش های مهم را من دانلود بازی کنم که من با تهیه کننده به توافق نرسیدم و علی فکر کرده بود که من نمی خواهم با او کار کنم، تا سال ۵۲ که آن موقع فهمید جریان چیز دیگری است، شش داستان مولوی را کار کردیم که من در هر شش داستان دانلود بازی داشتم، بعد در سال ۵۳ « سلطان صاحب قران » و نقش ناصرالدین شاه را دانلود بازی کردم، سال ۵۴ سوته دلان را ساخت که باز بنده نقش داشتم، با علی خیلی نزدیک بودم، وقتی می آمد می گفت دیشب چیزی به ذهنم خطور کرده و می خواهم این را به تو بگویم، اینقد نزدیک بودیم.

*فیلم کمال الملک و درخشانترین همکاری شما و آقای حاتمی چگونه شکل گرفت؟

علی چند طرح داشت که یکی کمال المک بود، من گفتم این را بساز، یک شب من داشتم خواب می دیدم که دوستی دارم که اهل کاشان است و این دوست قدیمی من را درعالم خواب برد در قسمتی که صداگذاری می کنند، گفت کمال الملک مصاحبه کرده است و این مصاحبه را الان برای تو که می خواهی نقشش را دانلود بازی کنی می گذارم، متن فیلم صورتی بود و استاد کمال الملک سیاه و سفید، یک میکروفن هم جلوی ایشان گرفته بودند اما صدا نمی آمد، گفتم صدا ندارد که، گفت به ژست استاد دقت کن، شما می خواهی نقش ایشان را دانلود بازی کنی، یک دفعه استاد از تصویر جدا شد وآمد جلوی من سلام کرد، دست داد و گفت تو میخواهی نقش من را دانلود بازی کنی؟ گفتم اگر اجازه بدهید. گفت بگو کار نانوا چیست؟ گفتم نان می پزد، گفت تو نمی توانی نقش من را دانلود بازی کنی، گفتم اجازه بدهید راجع به نانوا توضیح بدهم، گفت تو نمی توانی توضیح بدهی، آن رفیق من گفت اجازه بدهید مشایخی توضیح بدهد، گفت نمیخواهد توضیح بدهد، نقش من را نمی تواند دانلود بازی کند، در عالم خواب گفتم شما استاد ما هستید و مردم ایران برای شما احترام زیادی قائل هستند اما من هم در کارم نیمچه استادی هستم، مکث کرد و گفت حالا شد، از خواب پردم، ساعت دو شب بود، در تاریکی که فردا به علی بگویم من کار نمی کنم، خانمم بلند شد، جریان را به ایشان گفتم که کار نمی کنم، گفت منظور از نانوا یعنی نقاش ، یعنی شما که می خواهید نقش من را دانلود بازی کنید نقاشی کرده اید ؟ دیدم راست میگوید، رفتم پیش آقای شکیبا و شروع کردم به نقاشی، الان چند نقاشی دارم که به شما نشان می دهم.

*به « پهلوانان نمی میردند » برسیم و نقش پهلوان خلیل، همکاری با آقای حسن فتحی.

یادم است که مراسمی بود در خانه کشتی و از بین هنرمندان فقط من را دعوت کرده بودند، آقای طالقانی آن موقع مسئول بود، آقای الهی قمشه ای از شیراز آمده بودند آنجا و خیلی هم خسته بودند، در اتاقی نشسته بودم که صدایی از بلندگو آمد و بنده را خواستند، رفتم و گفتم تا جهان پهلوان عرضه فرهنگ و هنر آقای قمشه ای اینجا هستند من حق حرف زدن ندارم، آقای قمشه ای مطلبی در مورد « پوریای ولی » گفتند که اولین بار بود من می شنیدم، جوانی قرار بود فردا جلوی حاکم و مردم با پوریای ولی کشتی بگیرد، مادر آن جوان پرسون پرسون می آید و خانه پوریای ولی را پیدا می کند، پوریای ولی خانه نبوده و مادر او در منزل بوده، این خانم شروع می کند با مادر پوریای ولی صحبت کردن و می گوید که اگر فردا پسر من پیروز شود ما از این بدبختی نجات پیدا می کنیم، مادر پوریای ولی به او قول می دهد که فردا پسر شما برنده می شود، پوریای ولی از تمرین می آید و مادرش به او می گوید که میخواهم فردا شکست بخوری، می گوید چرا مادر؟ من سالها جان کنم که به این مقام رسیده ام، جلوی مردم بی آبرو شوم؟ من اینکار را نمی کنم، مادرش می گوید مردم به تو می گویند پهلوان؟ می گوید بله، مادرش می گوید اگر حرف مادرت را بشنوی پهلوانی، در غیر اینصورت پهلوان نیستی، پوریای ولی بلند می شود می رود دست مادرش را می بوسد و می گوید چشم و فردا زمین می خورد، با آگاهی از این مسئله من این نقش را دانلود بازی کردم .کار کردن با آقای فتحی خیلی خوب بود، من دو کار با ایشان داشتم که هر دو عالی بود.

*شما تقریبا با تما کارگردانهای بزرگ و مطرح کار کرده اید، آیا کسی بوده که دوست داشته باشید همکاری کنید و شرایط به هر نحوی فراهم نشده است؟

بعضی ها بودند که فیلمهای سینمایی نمی ساختند، مثل آقای « عباس کیارستمی » که خدا رحمتشان کند مستند می ساختند، البته ایشان جایی صحبتی داشه اند که ما رفتیم اطراف اصفهان و تعزیه بود و فیلم ساختیم، من هم آنجا بودم که آقای کیارستمی با خانم کریمی آمده بود از این تعزیه فیلم بگیرد، مثل اینکه من در آن فیلم هستم، مطمئن نیستم که هستم یا نه. البته نه به عنوان بازیگر، در آن فیلم صحبت کرده ام.

* در فیلم « مطرب » نقش یک خواننده را دانلود بازی کرده اید، موسیقی چقدر در زنگی شما نقش و تاثیر داشته است؟

وقتی بچه بودم یکی از دوستان پدرم از اروپا گرامافون و چند صفحه آورده بود . صفحه مثلا وزیری بود، یک صفحه ویالونیستی بود به نام بلانژه، اینها را من که چهار سال داشتم گوش می کردم، از بچگی با این آهنگها بزرگ شدم، اگر تلویزیون الان بهترین فیلم و بهترین موزیک را همزمان پخش کند من بهترین موزیک را انتخاب می کنم، این را یک بار در برنامه ای در شیراز هم گفتم که من با موسیقی به خدا می رسم، انسان موسیقی را از خدا آموخته است.

*حدود صد فیلم دانلود بازی کرده اید، اگر به عقب برگردید از این لیست اسم فیلمی را خط می زنید؟

بله، از صد تا شاید هفتاد تا از این فیلم ها را دانلود بازی نکنم.

wAAACwAAAAAAQABAEACAkQBADs= - جمشید مشایخی: اسکار را « من » گرفته ام !

*آینده سینمای امروز رو به پیشرفت است؟

نمی تواند پیشرفتی نکند، الان جوانهایی داریم بسیار خوش رو و فهیم که بعضی ها واقعا استثنایی هستند، ممکن است دیگر مثل حافظ و فردوسی به وجود نیاید که آن یک بحث دیگر است اما وقتی داریم در مورد سینما صحبت می کنیم ما جوانهایی داریم که خیلی می فهمند، حتی از زمان ما بیشتر، باید هم بیشتر بدانند، باید هم بهتر کار کنند، اگه غیر از این باشد خیلی بد است، من می گویم که متاسفانه یا راه را برای بچه هایی که استعداد دارند باز نکرده اند یا چون پول ندارند نمی توانند خودشان را نشان بدهند، الان متاسفانه سینمای ما به شکلی شده که پول دارید بیاید دانلود بازی می کنید و پول ندارید دانلود بازی نمی کنید، این خیلی بد است و به همین دلیل من دلم می سوزد برای بچه هایی که استعداد و نبوغ دارند و سواد هنری شان بالاست، افتخار می کنم اگر الان جمشید مشایخی را برای نقش کوچکی هم بخواهند برای آنها دانلود بازی کنم.

*این « پول دادن » الان چقدر در سینما وجود دارد؟

خیلی هست، ببینید وقتی من مصاحبه کرده ام اسم هم آورده ام، گفته ام این آقا آمده با آن اخلاق بد یک دکان باز کرده و با این دکان در سینما حضور دارد، همه هم می دانند چه کسی است، گفتم و در یک روزنامه صفحه اول با تیتر بزرگ قرمز این را نوشتند، پس من اگر دلم برای بچه ها می سوزد حق دارم چون اینها بچه های من هستند. حالا اینجا ما داریم راجع به هنر حرف می زنیم اما در همه رشته ها ما بچه های با استعدادی داریم که بیکار هستند و من از آقای روحانی خواهش می کنم که راه را برای این جوان ها باز کنند چون می دانم ایشان صد در صد علاقه دارند .

*جایی هم گفته بودید اگه روحانی رئیس جمهور نمی شد در ایران نمی ماندید؟

ببینید منظور من از « ایران » دل مردم بوده است، من اینجا به دنیا آمده ام و همینجا هم خاک می شوم، منظورم این بود که از دل مردم بیرون می رفتم، من گفتم ایران اینجاست، در قلب من، می گوید این گربه کز کرده ی چسبیده به دیوار / ته مانده ای از بیشه ی شیر وطن ماست / ای آن که به آئین عجم خرده گرفتی / نوروز همان پاسخ دندان شکن ماست / این جمشید از همین نوروز می آید، آن می روم یک حرف دل بود، من جایی را ندارم بروم، پس فکر کرده اید که مثلا به اروپا می روم؟

*در مورد اسکاری که آقای فرهادی گرفته اند نظرتان چیست ؟

این جایزه را من گرفته ام چون هموطن و هم خون من گرفته و من افتخار می کنم، حالا شما بحث کنید که کلک زده اند که به ایران جایزه بدهند و حق این فیلم نبوده و فیلم « فروشنده » فلان بوده، مشکل ما همین ها است، خیلی از بچه های ما لیاقت گرفتن این جایزه را دارند و یکی شان گرفته، باید ذوق کنیم دیگر، حالا بیاییم بنشینیم بگوییم پارتی دانلود بازی شده و چون فلان کشور خواسته است با ایران مخالفت کند این را داده اند به ما، شما هم بساز و جایزه بگیر، خیلی ما حسود هستیم و این بد است.

*در رابطه با اتفاقاتی که چند وقت پیش بین اهالی رسانه و هنرمندان افتاد صحبتی ندارید؟

ما می گوییم اهل قلم، خب این قلم ارزش داد، این قلم دست فردوسی بوده، دست حافظ بوده، بعد می آییم به اهل قلم فحش می دهیم، خیلی زشت است این کار، پس چه کسی باید حرف بزند تا بدانیم راه چیست؟ همین اهل قلم باید بگویند دیگر.

*خیلی از بازیگران سرشناس سینما رو آورده اند به تئاتر، این به نظر شما چه تاثیری دارد؟

اگر قبلا هنرپیشه تئاتر بوده اند و برگشته اند برای من قابل قبول است، ولی این که هنرپیشه سینما بوده بیاید تئاتر نه، مگر اینکه بیاید و حداقل یکی دو سال کار کند، من به شما گفتم ما آمدیم با آقای ابراهیم گلستان برای ده دقیقه سکانس، سی جلسه کار کردیم تا از دانلود بازی اغراق آمیز تئاتر خارج شویم، این شوخی نیست، تئاتر و سینما دو دانلود بازی مجزا از هم است، حالا چرا سینمایی ها را به تئاتر می آورند، چون مردم اینها را می شناسند وبه خاطر دیدن اینها بیایند و تئاتر را ببینند، این تئاتر « دوزار » نمی ارزد، مردم باید بروند تئاتر را برای هنرش ببینند.

*می دانم علاقه زیادی به ادبیات و شعر دارید، یک شعر که دوست دارید را با مخاطبان ما سهیم شوید.

کتابی چاپ شد به نام حافظ شناسی، خدا رحمت کند آقای نیاز کرمانی این کتاب را چاپ کردند و در این کتاب با بزرگان ادب ایران زمین مصاحبه داشتند که مطالبی گفته بودند در این کتاب ، من این کتاب را دارم، یکی از این بزرگان « استاد شفیعی کدکنی » می گوید که در زمان حضرت حافظ به فضیلتت می گفتند هنر، نه کسی که نقاشی می کرده یا خطاطی و کارهای دیگر، من از ایشان درس گرفتم و به همین دلیل این بیت را تقدیم ملت ایران می کنم:گر در سرت هوای وصال است حافظا / باید که خاک درگه اهل هنر شوی.

این پست توسط بخش چهره ها مجله کولاک گردآوری شده است , امیدواریم از مطالعه مطلب

جمشید مشایخی: اسکار را « من » گرفته ام !

استفاده کافی برده باشید، از شما دعوت می شود از مطالب مرتبط با این پست دیدن فرمایید .


منبع:koolakmag.ir
گرداوری :ایرانی عکس

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , , , , , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A