خانه » عکس جدید » دارویی جدید بخاطر درمان مشترک کبد چرب و سرطان کبد

اطلاعیه سایت

دارویی جدید بخاطر درمان مشترک کبد چرب و سرطان کبد

دارویی جدید بخاطر درمان مشترک کبد چرب و سرطان کبد


به نقل از ایرانی عکس : تیمی از پژوهشگران بین المللی با مطالعه اطلاعات اطلس ژنوم پروتئین انسانی و شناسائی ژن های ویژه کبد موفق به ارائه داروئی بخاطر درمان بیماری های مختلف کبدی شدند که فاقد تاثیرات جانبی است.

اگرچه ممکن است درمانی قطعی و موثر بخاطر سرطان کبد و کبد چرب وجود ندارد اما پژوهشگران در این مطالعات خود دریافته اند که شناخت هدف درست و روش درمان دقیق بخاطر مواجه شدن با این بیماری می تواند منجر به ارائه و ساخت داروهایی بهتر و روش درمانی موثر تری شود.

در این مطالعات جدید تیمی از پژوهشگران موفق به شناسائی تعدادی داروهای هدف شده اند که می توان با کمک آن ها استراتژی درمانی موثر و کاربردی را با حداقل تاثیرات جانبی ارائه کرد. در این این مطالعات دانشمندان شبکه های زیستی تولید شده بخاطر چهل و شش بافت انسانی اصلی را شناسائی و با هدف قرار دادن ژن های خاص کبد مورد استفاده قرار دادند. پژوهشگران در این ادامه نقشه تغییرات متابولیکی که منجر به ایجاد سلول های عامل کبد چرب می شوند را ترسیم کرده و با ترکیب این اطلاعات و آنالیز شبکه زیستی بافت کبد و ببینید اندام های انسانی، به نتایج قابل توجهی دست پیدا کردند. در این این رابطه عادل مردان اوغلو (Adil Mardinoglu) سرپرست این تیم تحقیقاتی و پژوهشگر آزمایشگاهSciLifeLab که پیش از مطالعات جامعی در این زمینه کبد چرب و ارتباط کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) و HCC انجام داده بود گفت: «این تحقیقات به ما کمک کرد تا داروهای ویژه ای بخاطر درمان مشکلات کبدی شناسائی کنیم که هیچ تاثیرات جانبی ندارند.»

استئاتوز کبدی به دلیل تجمع بیش از حد چربی در این کبد ایجاد شده و مشخصه کلیدی بیماری کبد چربی غیر الکلی است. این بیماری را می توان یکی از اصلی ترین بیماری های دوره ای و مزمن کبدی در این جهان محسوب کرد که تقریبا ۳۰ درصد بزرگسالان در این سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این بیماری ماحصل اضافه وزن و چاقی؛ دیابت یا مصرف بیش از حد الکل محسوب شده و می تواند منجر به بیماری دیگری به نام استاتو هپاتیت غیر الکلی یا non-alcoholic steatohepatitis شود که با نام اختصاری (NASH) نیز شناخته می شود. علاوه بر این بیماری هایی از قبیل سیروز کبدی، سرطان کبد و هپاتیت نیز می تواند در این پی این عارضه به وجود آمده و بیماران را تهدید کند.

 A new drug - دارویی جدید بخاطر درمان مشترک کبد چرب و سرطان کبد

در این حال حاضر روش های درمانی محدود و کمی بخاطر این مشکلات وجود داشته و مردان اوغلو سرپرست این تیم مطالعاتی اعتقاد دارد که در این رویکرد مدل های جدید سازی شبکه ای مطالعات اخیر که بر اساس اطلاعات  پروژه اطلس پروتئین انسانی در این سوئد (Human Protein Atlas project)  و کنسرسیوم سیمای ژنو تایپ بافت ها (GTEx) شکل گرفته اند، می توان داروئی مشترک و استراتژی کارآمدی بخاطر درمان بیماری های مختلف و مزمن کبدی ارائه کرد.

این تیم پژوهشی با نشان دادن روابط عملکردی بین ژن های مربوط به  کبد و اثبات این مساله  که مهار آن ها باعث کاهش رشد سلول های سرطانی و چربی کبد می شود؛ صحت ادعای خود را اثبات کردند.

پژوهشگران در این مطالعات خود موفق به شناسائی ژن های ویژه کبد شدند که با بیماری کبد چرب غیر الکلی مرتبط هستند و شناخت آن ها به طور بالقوه ای می تواند پزشکان را در این ساخت داروهای ویژه سرطان کبد و کبد چرب یاری کند.

ماتیاس اولن (Mathias Uhlen)  مدیر پروژه اطلس پروتئین انسانی و از پژوهشگران ارشد این تیم تحقیقاتی در این رابطه با موضوع فوق گفت: «من بسیار خوشحال هستم که منابع اطلاعاتی ما در این پروژه اطلس پروتئین انسانی به پژوهشگران در این تجزیه و تحلیل بالینی داده های به دست آمده از بیماران دارای عوارض کبدی مورد استفاده قرار گرفته و منجر به شناسائی داروهای هدف خاصی شده است که می تواند در این درمان بیماری های مختلف کبدی استفاده شود.»

شرح کامل این پژوهش و نتایج به دست آمده از آن در این آخرین شماره ژورنال تخصصی پزشکی Molecular Systems Biology منتشر شده و در این اختیار پژوهشگران قرار دارد.

جمع اوری خبر : سینا پرسجمع اوری

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A