home اخبار روز راه‌های سالم نگه داشتن دندان

راه‌های سالم نگه داشتن دندان


چگونه از دندان خود مراقبت کنیم

داشتن دندان‌های سالم موهبت الهی است کسی که دندان درد را تحمل کرده ، قدر دندان‌هایش را می‌داند و کسانی که دندان درد نداشته‌اند از دیگران شنیده‌اند که دردی سخت‌تر از دندان درد نیست. با این حال خیلی از افراد از دندان‌های خود مراقبت نمی‌کنند و آن‌ها را به حال خود رها کرده‌اند. خیلی تعجب‌آور است که امروزه با این سطح از پیشرفت سلامت و بهداشت فردی ، کسانی باشند که هر روز به دندان‌هایشان مسواک نزنند به سالم نگه داشتن دندان‌هایشان اهمیت ندهند!
همه باید راه‌های سالم نگه داشتن دندان را بیاموزند و آن را به کار ببرند. بر خلاف تصور ، راه‌های سالم نگه داشتن اصلا سخت نیست و با چند روز کاربرد مداوم تبدیل به عادت روزانه می‌شود.

c700x420 600x345 - راه‌های سالم نگه داشتن دندان

در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها ، راه‌های سالم نگه داشتن دندان را می‌خوانیم. راه‌های ساده و کاربردی که از دندان درد و پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.

راه‌های سالم نگه داشتن دندان

استفاده از مسواک نو :

رایج‌ترین اشتباهاتی که مردم دچار آن می‌شوند استفاده از مسواک کهنه است یک مسواک حدود ۳ ماه بیشتر نباید مصرف شود بعد از آن خراب می‌شود و تاثیری در تمیزی و سفیدی دندان ندارد.

 مدت زمان مسواک زدن :

از راه‌های سالم نگه داشتن دندان می‌توان به زمان مناسب مسواک زدن اشاره کرد. برای تمیز شدن دندان از میکروب‌ها حداقل باید ۳ دقیقه مسواک زد ولی بعضی از افراد فقط ۴۵ ثانیه مسواک می‌زنند و ۴۵ ثانیه هم زمان کافی برای از بین بردن میکروب‌ها نیست.

روزی دوبار مسواک زدن :

در هر روز ۲ بار مسواک بزنید تا باعث از بین رفتن باکتری و میکروب شود و شانس پوسیدگی و بیماری‌های زبان و دندان را کاهش دهد.

مراقبت از دندان ها

محل نگه داری مسواک :

حمام ، توالت که محیط‌های مرطوبی هستند ، بی‌شک باکتری‌های زیادی در آنجا وجود دارد. مسواک را در محیط‌های باز قرار دهید که میکروب و باکتری را جذب نکند.

استفاده کردن از آب هنگام شست و شوی دهان :

خمیر دندان‌های معمولی فلورید زیادی دارند که چسبناک هستند و داخل دهان باقی می‌مانند ، بعضی افراد به جای استفاده از آب از دهان شوی برای شست و شوی دهان استفاده می‌کنند.

اجتناب از بارها مسواک زدن :

بیشتر از ۲ بار مسواک زدن در روز باعث ساییدگی و آسیب‌های مینای دندان می‌شود ، روزی دوبار کفایت می‌کند.

مراقبت کردن از زبان :

بر خلاف تصور مردم یکی از راه‌های سالم نگه داشتن دندان مراقبت از زبان می‌باشد. زبان تمیز بخش جدایی ناپذیر سلامت دندان است . بیشتر مردم روزی یک یا دوبار مسواک می‌زنند ، مراقبت از زبان نیز تنفسی دل‌پذیر ایجاد می‌کند.

راه‌های سالم نگه داشتن دندان

 از سرکه سیب استفاده نکردن :

سرکه سیب فواید زیادی را برای کاهش وزن دارد و متابولیسم را بالا می‌برد ولی چون اسید دارد و اسید موجود در آن باعث ساییدگی و آسیب به مینای دندان و حساسیت دندان می‌شود. در مصرف آن دقت کنید.

سیگار نکشیدن :

سیگار برای ریه‌ها و قلب و دندان ضرر داد ، کم کردن سیگار اولین قدم برای بهبود در سلامت دهان و دندان است.

مراجعه کردن به دندانپزشک :

منظم مراجعه کردن به دندانپزشک برای بهداشت و سلامت کل دندان ضروری است با مراجعه به پزشک از درد و پوسیدگی پیشگیری می‌کنید.

استفاده کردن از کلسیم و ویتامین D :

و در آخرین مورد از راه‌های سالم نگه داشتن دندان این است که : مواد معدنی و ویتامین‌ها در ساخت استخوان‌ها و در نهایت دندان مناسب هستند که کمبود هرکدام از این مواد باعث بروز مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان می‌شود.منبع

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A