خانه » عکس جدید » روغن کتان و خواص آن + خرید روغن کندش ارگانیک

اطلاعیه سایت

روغن کتان و خواص آن + خرید روغن کندش ارگانیک

روغن کتان و خواص آن + خرید روغن کندش ارگانیک

flaxseed oil2 - روغن کتان و خواص آن + خرید روغن کندش ارگانیک

اگر می خواهید در این مورد روغن کتان و خواص آن بیشتر بدانید این مقاله ایرانی عکس را تا پایان مطالعه نمایید چرا که در این مورد روغن کتان، خواص روغن کتان، آموزش تهیه روغن کتان و شرایط نگهداری روغن کتان را بخاطر شما عزیزان منتشر می کنیم.

قرن‌هاست که روغن کتان به دلیل تاثیر آن بر سلامت قلب و عروق مصرف می‌شود. استفاده از روغن کتان به شکل موضعی در این رفع تحریکات جلدی و التهابات پوستی مانند اگزما موثر است. همچنین این روغن درگذشته به عنوان ضد سرفه، موثر در این درمان زخم معده، روده و التهاب مثانه استفاده می‌شده است‌. روغن کتان مهم‌ترین جمع اوری گیاهی امگا ۳ بوده و سرشار از اسید آلفا لینولنیک است.

گیاه‌شناسی

امروزه گیاه کتان در این منطقه‌ی وسیعی از اروپا و آسیا می‌روید‌. کتان گیاهی است که از قدیم الایام شناخته شده و به کار می‌رفته است‌. حتی پرورش آن در این مصر حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح معمول بوده است‌.‌ این گیاه کاربردهای زیادی دارد. از الیاف آن پارچه تهیه می‌کنند. پارچه‌ی کتان بخاطر البسه به‌خصوص در این تابستان بسیار مناسب است.

روغن کتان چیست؟

دانه‌ی کتان ۳۰ تا ۴۵ درصد روغن دارد که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد آن در این صنعت رنگرزی، صیقل دادن و بقیه در این ساخت لینولئوم (ماده‌ی مخصوص بتونه)، تهیه‌ی جوهر، صابون‌سازی، تثبیت رنگ چرم و تهیه‌ی علف‌کش‌ به کار می‌رود. روغن تخم کتان به نام‌های ‌”lin seed oil” و همچنین “Flax seed oil” نامیده می‌شود که از دانه‌های رسیده و خشک شده‌ی گیاه کتان به دست می‌آید. روغن دانه‌ی کتان به رنگ زرد کهربایی بوده و از قسمت‌های کوتیلدون و پوشش داخلی بذر کتان استخراج می‌شود. روغن خام استخراج شده از بذرها به روش پرس سرد، به رنگ زرد کم رنگ و بدون بو و مزه است، در این حالی‌که رنگ روغن بذر کتان جوشانده شده یا حالتی که‌ استخراج روغن با حرارت و فشار همراه باشد،‌ تیره‌تر و دارای مزه‌ی تلخ و بوی غیر‌مطبوع است. روغن کتان حاصله توسط پرس سرد را “Flax seed oil” می‌نامند که مصارف خوراکی نیز دارد و روغن کتان حاصله از پرس گرم و حلال را روغن “Lin seed oil” می‌نامند که مصارف صنعتی داشته و بخاطر مصارف خوراکی استفاده نمی‌شود.

flaxseed oil3 - روغن کتان و خواص آن + خرید روغن کندش ارگانیک

مراحل استخراج روغن تخم کتان

مراحل استخراج روغن تخم کتان شامل شکستن دانه، فلیک و پرس کردن با شفت‌های آب سرد یا ابتدا پرس گرم و به دنبال آن،‌ استخراج باقی مانده‌ی روغن ‌با حلال است. روغن استخراج شده از بافت‌های مرطوب مانند دانه‌های نارس معمولا حاوی مقادیر قابل توجهی از اسیدهای چرب آزاد است که مربوط به عمل آنزیم لیپاز می‌شود.

ترکیبات

روغن تخم ‌کتان ‌منبعی از کلسیم، آهن، نیاسین، فسفر و ویتامین‌های A، B، D و E است. همچنین غنی از ‌دو اسید چرب مهم و ضروری امگا ۳ (‌لینولنیک اسید) و امگا ۶ (‌لینولئیک اسید) است که از نظر ارزش غذایی و بخاطر سلامتی بشر مناسب هستند و در این بسیاری از فرآیندهای بدن دخیل بوده و در این عین حال در این بدن تولید نمی‌‌شوند. بخاطر مثال اسیدهای چرب ضروری بخاطر تشکیل غشای سلولی، تولید هورمون‌هایی که فشار خون و التهاب را کنترل می‌‌کنند و نیز کارکرد دستگاه عصبی مورد نیاز هستند. روغن تخم کتان علاوه بر داشتن امگا ۳ ویتامین E نیز دارد و حتی اگر به مقدار بیش از احتیاج (‌یک قاشق چای‌خوری در این روز‌) مصرف شود عوارض جانبی نخواهد داشت‌.

خواص امگا ۳

روغن تخم کتان حاوی حدود ۶۰ تا ۵۰ درصد اسید چرب امگا ۳ و حدود ۲۰ درصد اسید چرب امگا ۶ هستند.‌ اسید‌های چرب امگا ۳‌ به پایین ‌آوردن کلسترول، بهبود سلامتی قلب و کاهش التهاب مفاصل همراه با درد، سفتی و تورم مفصل کمک می‌‌کنند.

مطالعات اخیر ثابت کرده که مصرف اسید چرب امگا ۳ ‌بخاطر کنترل و پیشگیری از بروز بیش فعالی کودکان موثر است و روغن بذر کتان در این بین ببینید روغن‌های گیاهی، غنی‌‌ترین جمع اوری این نوع اسید چرب به شمار می‌‌آید. این دو اسید چرب در این بدن انسان ساخته نمی‌شوند و باید از طریق مواد غذایی تامین شوند. همچنین این روغن منبعی طبیعی از «لیگنان» است و محققین به این نتیجه رسیدند که افرادی که در این رژیم غذایی خود مقدار زیادی لیگنان مصرف می‌کنند، کمتر دچار سرطان‌های سینه و کولون می‌شوند. لیگنان‌ها ضد تومور بوده و خاصیت ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی دارند.

flaxseed oil5 - روغن کتان و خواص آن + خرید روغن کندش ارگانیک

خواص دارویی روغن دانه کتان

 • مصرف موضعی روغن کتان، ناراحتی‌های پوستی مانند آکنه، اگزما و آفتاب سوختگی را رفع می‌کند.
 • ‌مصرف این روغن، کلسترول را کاهش و در این نتیجه خطر بروز بیماری قلبی را نیز کاهش می‌دهد.
 • این روغن بخاطر افرادی که از درد قفسه‌ی سینه و فشار خون بالا رنج می‌برند، مفید است.
 • افراد مسن با مصرف این روغن می‌توانند عملکرد ذهنی خود را تقویت کنند.
 • طبق تحقیقات، روغن دانه‌ی کتان در این درمان بیماری ام.اس موثر است.
 • مصرف این روغن دردهای مکرر، ناگهانی و شدید مفاصل و ورم در این بیماران مبتلا به نقرس را کاهش می‌دهد.
 • سرطان سینه و روده در این افرادی که به طور منظم دانه‌ی کتان مصرف می‌کنند کمتر مشاهده شده است.
 • روغن کتان‌ میگرن‌های دردناک را شفا می‌دهد و قاعدگی‌های دردناک را از بین می‌برد.
 • مطالعات جدید نشان داده روغن تخم کتان حتی می‌تواند مصونیت بدن را در این مقابل بیماری‌ها بالا ببرد‌.

کنترل عوارض ناشی از یائسگی و تقویت مو با روغن کتان

استفاده از روغن کتان به شکل موضعی و ماساژ بدن با این روغن در این زنان موجب کاهش دردهای قاعدگی و همین طور کاهش علائم یائسگی در این آن‌ها می‌شود.

ماساژ پوست سر و ریشه‌ی مو با روغن کتان می‌تواند بهترین روش بخاطر پیشگیری از ابتلا به ریزش مو باشد. تنها کافی است چند قطره از روغن را روی پوست سر بریزید و با کمک بند دوم و سوم انگشتان دست به آرامی پوست، ریشه و ساقه‌ی موها را ماساژ دهید. دقت کنید که استفاده از روغن زیاد بخاطر ماساژ سر نه تنها موجب درمان نمی‌شود، بلکه خود می‌تواند در این دراز مدت موجب افزایش ریزش موها شود.

flaxseed oil4 - روغن کتان و خواص آن + خرید روغن کندش ارگانیک

محافظت کننده‌ی سیستم قلبی‌- عروقی

اسیدهای چرب امگا ۳ یکی از مهم‌ترین ترکیبات موثر در این کاهشLDL خون هستند. اسید‌های چرب امگا ۳ موجود در این روغن کتان قادرند از تجمع پلاکت‌ها (از طریق کاهش تولید ترمبوکسان (A2 که از عوامل ایجاد بیماری تصلب شرایین (آرترواسکلروز) هستند، جلوگیری کنند.

اثرات ضد التهابی روغن کتان

ترکیـبات روغـن کـتان از تولـید “Cytokine TNF” و “Interleukin” جلوگیـری می‌کند، از ایـن رو می‌توان از فرآورده به عنوان مکمل در این درمان بیماری روماتیسم نیز استفاده کرد.

کاهش وزن

بخاطر لاغر شدن و رسیدن به وزن ایده‌آل، روزی سه بار و هر بار ۱۰ تا ۱۵ قطره روغن کتان میل کنید. بخاطر رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، مصرف مداوم این روغن حداقل بخاطر مدت دو ماه توصیه می‌شود. البته تداوم مصرف آن فاقد هرگونه عوارضی است.

طرز استفاده

روغن تخم کتان به نام “Flax Seed Oil” نامیده می‌شود و می‌‌توان آن را از فروشگاه‌های گیاهان دارویی یا برخی از داروخانه‌ها خریداری کرد. این روغن را باید در این یخچال نگهداری و باید دقت کرد که تاریخ مصرف آن نگذشته باشد.

استفاده از روغن بذر کتان در این رژیم غذایی حیوانات

از روغن تخم کتان در این رژیم غذایی حیوانات نیز استفاده می‌شود. تاثیر استفاده از روغن تخم کتان بر حیوانات عبارتند از:

 • تاثیر مثبت در این رشد حیوان
 • تاثیر بر عملکرد سیستم ایمنی
 • تاثیر در این کیفیت شیر
 • سلامت استخوان
 • سلامتی چشم
 • تاثیر در این تحرک و سلامتی حیوان

موارد احتیاط و منع مصرف

باید از مصرف این فرآورده در این زمان بارداری خودداری شود.

مضرات

مضرات خاصی بخاطر آن بیان نشده است.

flaxseed oil1 - روغن کتان و خواص آن + خرید روغن کندش ارگانیک

نکات قابل توصیه

 • جهت تسریع در این کاهش میزان “LDL” این فرآورده را همراه با غذا مصرف کنید.
 • این فرآورده تا سه ماه پس از باز شدن در این، قابل مصرف است.
 • در این صورت واکنش رنگ یا مزه از مصرف فرآورده خودداری کنید.
 • این فرآورده، روغن طبیعی و خالص یک گیاه دارویی است. به منظور حفظ خواص کامل آن و رعایت سلامت مصرف کننده، در این این فرآورده از هیچ ماده‌ی افزودنی و طعم دهنده استفاده نشده است. از رو در این صورتی که خوردن آن بخاطر شما مشکل باشد، می‌توانید آن را همراه با غذا، سالاد یا نوشیدنی میل کنید.
 • دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

شرایط نگهداری

 • روغن بذر کتان به حرارت حساس بوده و به همین دلیل این روغن را باید به غذایی مثل سالاد اضافه کرد.
 • هرگز نباید در این پخت و پز از روغن استفاده کرد و آن را حرارت داد.
 • روغن کتان را باید دور از نور مستقیم و در این یخچال نگهداری شود.

 


جمع اوری:asemooni.com
گرداوری :ایرانی عکس

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A