خانه » عکس جدید » زندگینامه حمید بقایی

اطلاعیه سایت

زندگینامه حمید بقایی

زندگینامه حمید بقایی


Hamid Baghaei7 - زندگینامه حمید بقاییحمید بقایی یکی از سیاستمداران ایرانی است که از حامیان محمود احمدی نژاد می باشد. اگر می خواهید با حمید بقایی بیشتر آشنا شوید این مقاله ایرانی عکس را تا پایان مطالعه نمایید چرا که زندگینامه حمید بقایی را بخاطر شما عزیزان منتشر می کنیم.

حمیدرضا بقایی متولد ۱۷ فروردین ۱۳۴۸است. او سیاست‌مدار ایرانی است که معاون اجرایی رئیس‌جمهور ایران در این دولت دهم بود. وی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری (از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰) و دبیر «شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی» بود. او دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس جغرافیای سیاسی می‌باشد.

وی در این سازمان‌های دولتی مختلفی از جمله سازمان صدا و سیما، شهرداری تهران، وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی دارای مسئولیت‌ها و سوابق اجرایی بوده‌است. او همچنین معاون رئیس‌جمهور در این دولت‌های نهم و دهم بود.

اوایل زندگی حمید بقایی

حمیدرضا بقایی در این ۱۷ فروردین ۱۳۴۸ در این شهر همدان متولد شد. در این آن هنگام، پدر بقایی در این لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه خدمت می‌کرد از رو محل زندگی حمید بقایی در این فاصله سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۶۶ خورشیدی در این شهر کرمانشاه بوده‌است. او و خانواده‌اش در این تمام سال‌های جنگ در این منطقه جنگی به سر برده‌اند و در این اثر بمباران‌های رژیم صدام حسین سه بار خانه آنها مورد آسیب جدی قرار گرفت. بقایی در این سال ۱۳۶۶ از دبیرستانی در این شهر کرمانشاه در این رشته علوم تجربی دیپلم گرفت. او دو برادر دارد و در این سال ۱۳۷۲ ازدواج کرده‌است.

پدر بقایی تا زمان امضای عهدنامه ۱۹۷۵ الجزایر در این مناطق مرزی بین ایران و عراق حضور داشت. پدر بقایی همچنین در این طول سال‌های جنگ ایران و عراق نیز، ضمن حضور در این لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه در این مناطق عملیاتی حضور داشت.

Hamid Baghaei2 - زندگینامه حمید بقایی

ابتدای فعالیت حمید بقایی

حمید بقایی در این مهرماه سال ۱۳۶۶ به استخدام وزارت اطلاعات درآمد و همزمان در این دانشگاه امام باقر به تحصیل پرداخت. او سه سال و نیم بعد لیسانس «بررسی اطلاعات» دریافت کرد. وی در این سال ۱۳۹۰ خورشیدی فوق لیسانس «جغرافیای سیاسی» گرفت. به نوشته شرق، تحصیلات بقایی در این ابهام قرار دارد. به گفتهٔ نزدیکان بقایی، او در این رشته‌های مدیریت و علوم اجتماعی تحصیل کرده. بر اساس یک نقل از رسانه‌ای دیگر او لیسانس مهندسی آی تی دارد.

حمید بقایی از ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۲ در این حوزه ضد جاسوسی عراق در این وزارت اطلاعات بعنوان رئیس اداره بررسی کار کرد. احتمالاً حمید بقایی در این سال‌های پایانی جنگ ایران و عراق، در این وزارت اطلاعات و در این ستاد «مدیریت مناطق بحران» کار می‌کرده که مسئولیت آن با اسفندیار رحیم مشایی بود. رحیم مشایی در این آن هنگام مسئول سیاست‌گذاری وزارت اطلاعات در این مورد اقلیت‌ها، از جمله کردهای غرب کشور بود. بقایی سپس در این معاونت ضد جاسوسی بخش مربوط به اسرائیل و عراق به عنوان رئیس اداره بررسی اطلاعات مشغول به کار شده‌است.

او در این سال ۱۳۷۲ به اداره کل امور اجتماعی وزارت کشور منتقل می‌شود و تا سال ۱۳۷۸ در این وزارت کشور فعالیت می‌کند. در این وزارت کشور رئیس گروه آمار و اطلاعات و سپس رئیس گروه شورای اسلامی در این اداره کل امور اجتماعی این وزارت خانه بود. آخرین سمت بقایی در این وزارت کشور معاون اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات بود. وی در این سال ۱۳۷۸ از وزارت کشور به صدا و سیما رفت و در این سمت مشاور مدیر شبکه پیام و مدیر طرح و برنامه این شبکه به فعالیت پرداخت. حمید بقایی در این ادامه فعالیت خود در این صدا و سیما، مدیر طرح و توسعه سیستم‌ها در این معاونت فنی این سازمان شد و سپس به سمت مشاور این معاونت منصوب گردید.

وی همچنین در این زمان تصدی محمود احمدی‌نژاد بر شهرداری تهران، ابتدا مشاور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و سپس سرپرست مرکز فناوری اطلاعات در این این سازمان می‌شود.

Hamid Baghaei3 - زندگینامه حمید بقایی

حمید بقایی دولت محمود احمدی‌نژاد

او در این حد فاصل سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ به عنوان قائم‌مقام رئیس سازمان میراث فرهنگی منصوب شد. سپس در این تیرماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی، با حکمی از سوی محمود احمدی‌نژاد به سمت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی برگزیده شد و تا سال ۱۳۹۰ در این این سمت بود.

حمید بقایی همچنین در این سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد، فعالیت کرده و این مسئولیت را تا سال ۱۳۹۲ عهده‌دار بوده‌است. عضویت در این کمیسیون‌های اقتصادی و فرهنگی دولت دهم از دیگر فعالیت‌های وی بوده‌است. حمید بقایی بخاطر چهار سال مسئولیت اجرایی و پشتیبانی دفتر رئیس دولت‌های نهم و دهم را برعهده داشت.

بقایی در این تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۰ با حفظ سمت از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان معاون اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری برگزیده شد. و در این فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ در این این سمت بود.

حمید بقایی بر اساس نقل از منتشر شده در این سایت معاونت اداری و مالی سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران، در این تاریخ ۱ آبان ۱۳۹۰ از سازمان بازنشسته شده‌است.

بقایی در این سال ۱۳۹۱ از سوی احمدی‌نژاد به عنوان یکی از نمایندگان دولت در این شورای عالی نظارت بر سازمان صدا و سیما منصوب شد و تا سال ۱۳۹۲ در این این سمت ایفای نقش کرد.

انتقاد حمید بقایی از رفتار امپراتوری عثمانی

در این اولین هفته از شهریور ۱۳۸۹ خورشیدی، رسانه‌های ترکیه به نقل از خبرگزاری ایرنا نوشتند: حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، در این جریان همایشی با عنوان «ایران پل پیروزی» از «نسل‌کشی ارامنه» توسط امپراتوری عثمانی سخن گفته‌است. روزنامه حریت چاپ ترکیه به نقل از خبرگزاری ایرنا بخشی از اظهارات بقایی در این این همایش را چنین نقل کرد: «صد سال پیش امپراتوری عثمانی علیه بخش بزرگی از جامعه ارامنه ساکن در این این امپراتوری مرتکب نسل‌کشی شد.» اظهارات بقایی، موجب ناراحتی برخی از مسئولان ترکیه شد.

Hamid Baghaei1 - زندگینامه حمید بقایی

درگیری‌های سیاسی حمید بقایی در این سال ۱۳۹۰

بقایی در این اردیبهشت سال ۱۳۹۰ خورشیدی و در این هنگام ریاست بر سازمان میراث فرهنگی، به علت خودداری از اجرای یکی از احکام دیوان عدالت اداری، به انفصال از خدمات دولتی به مدت چهار سال محکوم شد. بقایی در این خصوص این ماجرا گفت: یک بنای تاریخی در این شیراز را ما به عنوان یک اثر تاریخی اعلام کرده‌بودیم، سپس مالک این بنای تاریخی از سازمان میراث فرهنگی به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و خواستار خروج ملک از فهرست آثار تاریخی و ملی شد. مالک قصد داشت بنای مذکور را تخریب کند. بقایی افزود: مالک به خواسته خودش رسید و ما به عنوان سازمان میراث فرهنگی، می‌بایست حکم دیوان عدالت را اجرا می‌کردیم؛ بنابراین ادامه دادن این شکایت بی‌پایه و اساس است.

بقایی افزود: زمانی که دیوان عدالت اداری حکمی بخاطر خروج یک اثر تاریخی از فهرست آثار ثبت شده ملی اعلام می‌کند، ثبت آن اثر تاریخی در این میراث فرهنگی «باطل» می‌شود. به طور نمونه می‌توانیم به سرای دلگشا در این بازار تهران اشاره کنیم که سال گذشته با حکم دیوان عدالت اداری تخریب شد. بقایی در این پاسخ به اینکه چرا میراث فرهنگی در این مقابل دیوان عدالت اداری کوتاه می‌آید و اجازه می‌دهد تا آثار تاریخی با حکم دیوان عدالت اداری تخریب شود، گفت: ما امکان خرید تمام آثار تاریخی را نداریم و از سوی دیگر موظف به اجرای احکام دیوان عدالت اداری هستیم.

مسعود علویان صدر، معاون سازمان میراث فرهنگی در این این رابطه گفت: بقایی بعد از اینکه نسبت به خروج یکی از آثار به ثبت رسیده در این فهرست آثار ملی واکنش نشان داد، از سوی دیوان عدالت اداری حکم انفصال از خدمت گرفت. آیا این باید آخر و عاقبت کسی باشد که از میراث فرهنگی دفاع می‌کند؟

Hamid Baghaei6 - زندگینامه حمید بقایی

در این تیر ۱۳۹۱ خورشیدی، محمدجعفر منتظری رئیس وقت دیوان عدالت اداری گفت: حکم صادره در این خصوص انفصال از خدمت حمید بقایی، منتفی شده‌است.

بازداشت حمید بقایی ۱۳۹۴

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در این هشتادمین نشست خبری خود در این ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ عنوان کرد حمید بقایی که قرار بازداشت برایش صادر شده، از تاریخ تحت بازداشت قرار می‌گیرد. سهراب سلیمانی، مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: قرار بازداشت آقای بقایی شش بار از زمان بازداشت او در این تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ تمدید شده بود. وی در این نهایت در این تاریخ ۲۸ دی ۱۳۹۴ خورشیدی با تبدیل قرار بازداشت به کفالت، آزاد شد. دلیل بازداشت چندماهه وی تا زمان آزادی وی نامشخص ماند.

بقایی پس از آزادی از سلول انفرادی و با پشت سر گذاشتن ۲۲۵ روز از «بازداشت موقت» رهایی یافت. او پس از آزادی، شروع به شکایت از تعدادی از شخصیت‌های سیاسی از جمله محمد اشرفی اصفهانی کرد. سرانجام محمد اشرفی اصفهانی به دادگاه احضار و در این دادگاه بدوی محکوم‌شد. در این ادامه این ماجرا، اشرفی اصفهانی در این تاریخ ۷ شهریور ۱۳۹۵ با انتشار نامه‌ای خطاب به حمید بقایی رسماً از بقایی عذرخواهی کرد تا رضایت بقایی را بدست آورد. اشرفی اصفهانی در این نامه خود نوشت: «آنچه اینجانب در این رابطه با جناب آقای حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور سابق گفته‌ام و در این روزنامه قانون منتشر شده بود صحت نداشته و خلاف واقع بوده و از بابت این سخن مطرح شده از ایشان عذر می‌خواهم.»

در این ۶ اسفند ۱۳۹۵ خورشیدی، بقایی در این تشریح بازداشت خود گفت: «خدا را شاکرم که بنده را با کیسه معمولی کیسه نکشیدند، بلکه با سنگ پا مرا کیسه کشیدند! یعنی دیگر به جای ذره بین با میکروسکوپ در این تمام زندگی من و طایفه‌ام وارد شده‌اند. من اینجا اعلام می‌کنم حضرت عباسی نصف این ذره بین را در این زندگی هر کسی می‌انداختند، چه چیزهایی که از تویش درنمی‌آمد!»

در این ادامه این وقایع، در این فروردین ماه ۱۳۹۶ خورشیدی، بقایی با حضور در این یک نشست خبری گفت: محکم می‌گویم هر سندی علیه بقایی دارید، از برگه بازجویی گرفته تا فیلم بازجویی، آنها را منتشر کنید تا سیه‌روی شود هر که در این او غش باشد.

Hamid Baghaei4 - زندگینامه حمید بقایی

نامزدی حمید بقایی در این انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶

بقایی در این بهمن ۱۳۹۵ خورشیدی، آمادگی خود را بخاطر نامزدی در این انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ اعلام کرد. وی گفت که به عنوان یک نامزد مستقل وارد این عرصه می‌شود. محمود احمدی‌نژاد نیز در این تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ با انتشار بیانیه‌ای حمایت خود را از بقایی اعلام کرد. صلاحیت بقائی توسط شورای نگهبان قانون اساسی در این ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ خورشیدی رد شد.

بازداشت حمید بقایی تیر ۱۳۹۶

حمید بقایی در این روز یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶ با حکم بازپرس پرونده سابق خود از مقابل خانه‌اش بازداشت و پس از تعیین وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی در این دادسرا و تهیه نشدن آن زندانی شد.

در این ۲۲ تیر ۱۳۹۶ خورشیدی، علی‌اکبر جوانفکر مشاور محمود احمدی‌نژاد خبر داد که حمید بقایی، در این اعتراض به بازداشت «غیرقانونی» خود اعتصاب غذا کرده‌است. او همچنین در این مورد وضعیت جسمی بقایی ابراز نگرانی کرد. جوانفکر، در این کانال تلگرامی خود ضمن اعلام این خبر نوشت که آقای بقایی به دلیل بازداشت قبلی خود «از عوارض ناشی از بیماری گوارشی و ضعف مفرط جسمی رنج می‌برد». جوانفکر افزود: اعتصاب غذا و شرایط بازداشت، سلامتی بقایی را «به طور جد به مخاطره می‌اندازد». جوانفکر همچنین اعلام کرد: مسئولیت «هرگونه آسیبی به سلامت جسمی و روحی» حمید بقایی «مستقیماً متوجه کسانی است که دستور بازداشت بلاوجه و غیرقانونی ایشان را صادر کرده‌اند».

در این ۲۵ تیر ۱۳۹۶ غلامحسین محسنی اژه‌ای در این یک کنفرانس خبری اتهامات حمید بقایی را «تصرف غیرمجاز، اختلاس و تبانی در این معاملات دولتی» اعلام کرد. اژه‌ای همچنین گفت: «در این روزهای اول هم که تحقیق انجام می‌شد مورد دیگری مطرح شد که دو میلیون یورو در این اختیار متهم (حمید بقایی) بوده که این را باید به جای دیگری می‌داده ولی این در این هیچ جایی ثبت و ضبط نشده که این موضوع هم باید پیگیری شود». بلافاصله، احمدی‌نژاد با انتشار بیانیه‌ای، ضمن تأکید بر «بی‌گناهی» حمید بقایی، تمامی اتهام‌های مطرح شده دربارهٔ بقایی را «کذب محض» خواند و اقدام سخنگوی قوه قضائیه در این طرح این اتهامات در این مقابل رسانه‌ها را «قابل تعقیب» توصیف کرد.

Hamid Baghaei5 - زندگینامه حمید بقایی

احمدی‌نژاد، پیشتر قوه قضائیه را مسئول سلامتی حمید بقائی توصیف کرده‌بود و از اعتصاب غذای حمید بقایی در این زندان خبر داده‌بود. پس از انتشار این بیانیه، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نیز در این ۲۷ تیرماه محتوای بیانیه احمدی‌نژاد دربارهٔ حمید بقایی را «مجرمانه» دانست و بر «محفوظ بودن حق تعقیب قضایی» نگارنده تأکید کرد.

در این تاریخ ۳ مرداد ۱۳۹۶ «کانال تلگرامی دولت بهار»، از «وخامت حال» حمیدرضا بقایی و انتقال او از زندان به بیمارستان بقیهالله خبر داد. این کانال، همچنین با انتشار تصاویری از احمدی‌نژاد در این محوطه این بیمارستان، نوشت: مأموران حراست با بستن در این، «مانع ورود» احمدی‌نژاد به بیمارستان بخاطر عیادت از بقایی شدند. همچنین علی اکبر جوانفکر که در این تصاویر منتشر شده در این کنار احمدی‌نژاد دیده می‌شود، در این کانال تلگرامی خود نوشت: انتقال حمید بقایی به بیمارستان نتیجه اعتصاب غذای او بوده‌است. جوانفکر همچنین افزود: همسر بقایی تلاش کرده که با او در این بیمارستان ملاقات کند، اما اجازه ملاقات نیافته است.

بقایی یک روز بعد از انتقال به بیمارستان و پس از ۱۸ روز بازداشت با تأمین ۲۰ میلیارد تومان وثیقه که توسط عده‌ای از مردم تأمین شد آزاد شد. او پس از آزادی در این دفتر محمود احمدی‌نژاد مورد استقبال هوادارانش قرار گرفت. بقایی گفت: در این طول بازداشت در این اعتصاب غذا بوده و «نان حرام قوه قضائیه» را نخورده‌است. او افزود: حرف آقای محسنی اژه‌ای که گفته خود حمید بقایی خواسته تا در این انفرادی بماند و به بند عمومی فرستاده نشود، دروغ است. احمدی‌نژاد و مشایی نیز از قوه قضائیه انتقاد کردند. مشایی در این استقبال از حمید بقایی او را «نماد مقاومت» در این برابر ظلم و ستم خواند.جمع اوری

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , ,
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A