home دسته‌بندی نشده شُله زرد – آش انرژی بخش

شُله زرد – آش انرژی بخش


مواد لازم شُله زرد:

  • برنج ۲ لیوان
  • شکر ۴ لیوان
  • گلاب ۱ لیوان
  • کره ۴تا ۵ قاشق سوپخوری
  • خلال بادام
  • خلال پسته بخاطر تزیین
  • زعفران و هل
  • دارچین بخاطر تزیین
  • آب سرد ۱۴تا ۱۶ لیوان

Shole Zard - شُله زرد – آش انرژی بخش

طرز تهیه شُله زرد:

برنج را قبل از استفاده خوب با آب گرم شستشو بدهید و چند بار آب آنرا عوض کنید، پس از آن روی آن آب گرم بریزید و بخاطر چهار پنج ساعت بگذارید خیس بخورد.

آب برنج را خالی کنید بعد آنرا همراه ۱۴ لیوان آب داخل قابلمه بریزید و بگذارید جوش بیاید، پس از جوش آمدن بلافاصله حرارت را کم کنید و بگذارید به آرامی بپزد. در این صورتی که حرارت زیاد باشد برنج به ته قابلمه خواهد چسبید.

کافی است برنج و آب به آرامی بجوشد. وسط های کار کمی زعفران به برنج و آب بیفزاید تا همراه با مرحله آخر بجوشد. مقدار زعفران را خودتان تصمیم بگیرید کم کم بیفزاید و هم بزنید و بگذارید چند دقیقهای بجوشد، اگر کم بود مقدار دیگری بیفزاید به صورتی که شله زرد خوش رنگ شود.

اگر احیانا در این مدت طبخ آب برنج تمام شد مقداری آب گرم به آن اضافه کنید در این این مدت تمام وقت آنرا زیر نظر داشته باشید و مدام بهم بزنید در این غیر این صورت برنج به کف قابلمه خواهد چسبید، هرچه به آخر طبخ نزدیک تر بشوید امکان چسبیدن ته قابلمه بیشتر میشود در این نتیجه در این اواخر کار مدام شله زرد را هم بزنید کمی مانده به آخرهای کار وقتی تقریبا برنجها خوب نرم و له شد شکر ، گلاب، هل و کره را به آن بیفزاید و هم بزنید معمولا نیازی به افزودن آب نیست چون مقدار آب داده شده کفایت می کند ولی برنجهای گوناگون مقدار آب بیشتر یا کمتری نیاز دارند.

بخاطر خلال بادامها روشهای مختلفی وجود دارد، خلال بادام را بعضی در این آخر طبخ شله زرد توی شله زرد میریزند و بعضی زودتر دلیل این کار این است که بعضی دوست دارند خلال بادام سفت باشد و بعضی برعکس دوست دارند خلال بادام نرم باشد این بستگی به سلیقه خود شما دارد.

اگر مطمئن نیستید میتوانید خلال بادام را در این ظرفی جداگانه بجوشانید و هنگامی که نرمی (سفتی) آن باب میل شما بود آنرا کنار بگذارید و در این آخر طبخ شله زرد خلال بادام را به شله زرد بیفزاید و کمی هم بزنید و بگذارید چند دقیقهای بجوشد.

دقت کنید وقتی شله زرد آماده است که زیاد شل نباشد وقتی آنرا در این ظرف میریزید نباید ولو شود و حالت آش داشته باشد البته دقت کنید شله زرد وقتی سرد شد هم مقداری سفت تر خواهد شد.

ولی خوب وقتی تمام شد زیاد نباید شل باشد.

بعد از خاتمه کار شله زرد را در این ظرف بریزید و با دارچین و خلال پسته آنرا تزئین کنید.جمع اوری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A