home بیوگرافی فضیلت تلاوت سوره "واقعه"

فضیلت تلاوت سوره "واقعه"

b48dba20f6c61cf539a8e27425fef746 - فضیلت تلاوت سوره "واقعه"

سوره ی مبارکه واقعه پنجاه و ششمین سوره قرآن است که پس از سوره ی الرحمن و قبل از سوره ی حدید در قرآن کریم قرار دارد

سوره ی مبارکه واقعه پنجاه و ششمین سوره قرآن است که پس از سوره ی الرحمن و قبل از سوره ی حدید در قرآن کریم قرار دارد.

این سوره از نظر ترتیب نزول چهل وششمین سوره قرآن کریم است که پس از سوره ی طه و قبل از سوره ی شعرا در مکه بر پیامبر اسلام در سال سوم بعثت و به یکباره نازل شده است.

سوره مبارکه واقعه ۹۶ آیه، ۳۷۸ کلمه، ۱۷۰۳ حرف دارد. این سوره مبارکه از نظر حجم در شمار سوره های مفصلات و از گروه طوال محسوب می شود.

سوره های مفصلات به سوره هایی گفته می شود که به واسطه ی حجم کم با عبارت بسم الله الرحمن الرحیم از یکدیگر جدا می شوند.

سوره واقعه در جزء بیست وهفتم قرآن کریم قرار دارد و قسمت کوچکی از اواخر این جزء را در برگرفته است. واقعه تنها نام این سوره ی مبارکه است این کلمه در نخستین آیه این سوره مبارکه آمده است.

مقصود از واقعه حادثه ی وقوع رستاخیز است که وقوع آن حتمی و قطعی است هر چند برخی معتقدند که واقعه کلی از نام های روز قیامت است. این کلمه به همراه دیگر مشتقات ۲۴ مرتبه در قرآن کریم آمده است.

برخی از ویژگی های سوره مبارکه واقعه عبارتند از: بیان برخی از ویژگی ها و رخدادهای مهم روز قیامت و احوال مجرمان و مؤمنان پس از مرگ، در آیه ۷۵ این سوره به جایگاه ستارگان سوگند یاد شده است.

در سوره ی مبارکه واقعه دو بار با عبارت فسبح بسمک ربک العظیم به حمد و تسبیح پروردگار به صورت خاص امر شده است. در این سوره مبارکه براهینی در خصوص توحید و وحدانیت پروردگار و قدرت مطلق حضرتش آمده است.

اشاره به برخی از حوادث وقوع روز قیامت، تصریح به این حقیقت که در روز قیامت انسان ها در یکی از سه گروه اصحاب یمین، شمال و سابقون قرار دارند، ارائه استدلال های توحیدی به صورت پرسش و پاسخ این مباحث روح آدمی به حقیقت قدرت مطلق پروردگار آگاه می سازد.

امام جعفر صادق (علیه السلام) در برهان آمده که هر کس شب های جمعه سوره (اذا وقعت الواقعه) را قرائت کند، خدا و خلق او را دوست می دارند، و در دنیا تنگی و گدایی نبیند و آفتی از آفات دنیا به وی نرسد و در آخرت از رفقای حضرت امیر المومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) باشد

اشاره به مباحث دیگری در خصوص معاد و روز رستاخیز فرمان به تسبیح تقدیس ذات پروردگار از مهم ترین موضوع اصلی طرح شده در سوره ی مبارکه واقعه است.

محور اصلی این سوره مسئله رستاخیز است. در ابتدای سوره ی نشانه های رستاخیز بیان شده است در اواسط سوره نیز شبهاتی در مورد معاد مطرح شده که در آیه ۶۰ به آن اشاره شده است. در ادامه ی سوره نیز مسئله عظمت قرآن و مراتب فهم و درک آن در آیات ۷۲ به بعد مطرح شده است.

دیگر محور اساسی این سوره بیان سرگذشت سه گروه است یعنی در حقیقت خداوند مردم را در این سوره به سه دسته تقسیم می کند در آیات آغازین این سوره آمده که شما سه گروه هستید اولین اصحاب گروه میمون و بابرکت هستند که سرنوشت آن ها به بهشت ختم می شود.

دومین گروه کسانی هستند که سرنوشت شوم دارند روی سعادت را نمی بینند این افراد به اصحاب شمال معروف هستند. سومین گروه آن هایی هستند که از دو گروه قبلی بالاترند کسانی که در ایمان از دیگران سبقت گرفته اند در حقیقت قرآن در سوره واقعه با بیان سرگذشت زندگی این افراد درس بزرگی را به مردم می دهند.

در فضیلت تلاوت همراه با تدبر و تفکر سوره ی مبارکه واقعه از پیامبر (صلی الله علیه و آ له)

روایت است هر کس در هر شب سوره ی واقعه را تلاوت کند هرگز فقر و تنگدستی او را در برنخواهد گرفت.

در روایت دیگری از آن حضرت آمده است که سوره ی واقعه سوره ی بی نیازی است آن را بخوانید و به کودکان خود بیاموزید.

در روایت دیگری از پیامبر گرامی اسلام می خوانیم تلاوت کننده ی سوره واقعه در زمره غافلان محسوب نخواهد شد.

در روایتی نیز از امام صادق (علیه السلام)، آمده است هر کس سوره ی واقعه را در هر شب جمعه بخواند خداوند او را دوست دارد و نزد همه مردم محبوب می کند و هرگز در دنیا ناراحتی نمی بیند و فقر و آفتی از آفات دنیا دامن گیرش نشده از دوستان علی (علیه السلام) خواهد بود.

امام جعفر صادق (علیه السلام) در برهان آمده که هر کس شب های جمعه سوره (اذا وقعت الواقعه) را قرائت کند، خدا و خلق او را دوست می دارند، و در دنیا تنگی و گدایی نبیند و آفتی از آفات دنیا به وی نرسد و در آخرت از رفقای حضرت امیر المومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) باشد.

محور اصلی این سوره مسئله رستاخیز است. در ابتدای سوره ی نشانه های رستاخیز بیان شده است در اواسط سوره نیز شبهاتی در مورد معاد مطرح شده که در آیه ۶۰ به آن اشاره شده است. در ادامه ی سوره نیز مسئله عظمت قرآن و مراتب فهم و درک آن در آیات ۷۲ به بعد مطرح شده است.

● ختم سوره اذا واقعه

جهت وسعت رزق ابتدا کند از شب جمعه و در شب جمعه دیگر ختم کند و در هر شب پنج مرتبه سوره اذا واقعه را بخواند و بعد از هر مرتبه این دعا را بخواند:

اللهمانی اَسْئَلُکَ رِزْقاً واسِعاً حَلالاً طَیَّباً به غیرِ کَدْوً اِسْتَجِبْ دُعائی به غیرِ رَدًّ وَ اَعُوذُ بِکَ مِنَ الْفَقْرِ وَ الدَّینِ وَ صَلَّی اللهُ عَلی مُحَمَّدً وَ آلِهِ الطّاه ِرینَ

● ختم بسیار مجرّب اذا واقعه

در هر ماهی که روز دوشنبه اولش باشد شروع کند. روز اول یک مرتبه و روز دوم دو مرتبه تا روز چهاردهم چهارده مرتبه خوانده شود. روز اول که ماه است هنگام شروع دو رکعت نماز حاجت بخواند و بعد از نماز تسبیح حضرت زهرا (سلام الله علیها) را بگوید و روزهای پنجشنبه بین این چهارده روز بعد از قرائت سوره اذا واقعه این دعا را یک مرتبه بخواند.

بِسم الله الرَّحْمنِ الرَّحیم

یا واجِدُ یا ماجِدُ یا جَوادُ یا حَلیمُ وَ یا حَنّانُ یا مَنّانُ یا کَریمُ اَسْئَلُکَ تُحْفَهً مِنْ تُحَفاتِکَ تَلُمَّ بِها شَعَثی وَ تُقْضی بِها دَیْنی وَ تُصْلِحُ بِها شَأنی بِرَحْمَتِکَ یا سَیّدی اَللّهُمَّ اِنْ کانَ رِزْقی فِی السَّماءِ فَأنْزِلْهُ وَ اِنْ کانَ فِی الأرْضِ فَاَخْرِجْهُ وَ اِنْ کانَ بَعیداً فَقَرّبْهُ وَ اِنْ کانَ قَریباً فَیَسَّرهُ وَ اِنْ کانَ قَلیلاً فَکَثَّرْهُ وَ اِنْ کانَ کَثیراً فَبارِکْ لی تَکُنْ فَکَوْنِهِ بِکَیْنُونِیَّنِکَ وَ وَحْدانِیَّنِکَ اَللّهُمَّ انْقَلِبْ اِلی حَیْثُ اَکُونُ وَ لا تَنْقُلُنی اِلَیْهِ حَیْثُ یَکُونُ اِنَّکَ عَلی کُلَّ شَیْءٍ قَدیرٍ یا رَحیمُ یا غَنیُّ وَ صَلَّ عَلی مُحَمَّدٍ اَتْمِمْ عَلَیْنا نَعْمَتِکَ وَ هَنَّئْنا کَرامِتِکَ بِرَحْمَتِک یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ


منبع:افتاب
گرداوری مطلب مورد نظر توسط:ایرانی عکس

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A