خانه » اخبار روز » لاریجانی: رشد کشور خوب و مثبت است+عکس

اطلاعیه سایت

لاریجانی: رشد کشور خوب و مثبت است+عکس

لاریجانی: رشد کشور خوب و مثبت است+عکس


خبرگزاری ایلنا: علی لاریجانی در سفر دو روزه به استان کرمان، عصر امروز (۲۲ بهمن‌ماه) در مراسم بهره‌برداری از کارخانه نورد ۵۰۰ هزار تنی بردسیر با اشاره به اهمیت حوزه صنعت به ویژه صنایع زیربنایی مانند فولاد و مس اظهار داشت: خوشبختانه حرکت خوبی در حوزه صنایع زیربنایی و صنایع پایین دست آغاز شده است.

وی ادامه داد: ایران دارای معادن بسیار ارزشمندی است و در این حوزه عقل حکم می‌کند که به جای خام‌فروشی، محصولات و فرآورده‌های آن به فروش برسد، حال یکی از بخش‌های امیدوارکننده کشور این‌گونه صنایع زیربنایی است.

وی افزود: در شرایط کنونی اولویت و هدف اصلی کشور، حمایت از صنایع و تولید باید باشد و در این حوزه کاهش بگومگوهای سیاسی و پرداختن به متن اصلی توسعه کشور دارای اهمیت است و قطعا این‌گونه اقدامات ماندگار خواهد بود، البته خوشبختانه استان کرمان دارای نمایندگان فعال و پرتلاشی است که قطعا آنها پشتیبان آبادانی استان خواهند بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که امروز ما در شرایط و مسیر خوبی گام برمی‌داریم این در حالی است که سال‌های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ کشور در شرایط سخت قرار داشت و نرخ رشد در آن زمان منفی شده بود، حال این مسائل برای کشوری که دارای منابع بسیار و نیروی متخصص است بسیار آزاردهنده بود اما خوشبختانه مسیر تغییر کرده و امروز رشد صنعتی کشور حدود ۳.۵ درصد است.

وی تصریح کرد: در کل رشد کشور در تمام ابعاد خوب و مثبت بوده هر چند بخشی از این آمارها به خاطر اقدامات صورت گرفته در حوزه نفت و گاز است اما روند کار مثبت بوده و امیدوارکننده است و در این عرصه باید تلاش بیشتری کرد.

وی افزود: فضای بین‌المللی تائید کننده این است که ما در مسیر مثبت و خوبی در حال حرکت هستیم و مسیر جمعی بین‌المللی به سمتی است که رفتار معقول و سنجیده ایران در گفت‌وگوها را پشتیبانی می‌کند و قطعا باید از این مسیر حداکثر استفاده را کرد.

لاریجانی ادامه داد: براساس آمارها در شرایط کنونی حدود ۹ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور صورت گرفته که براساس آمار وزیر صنعت ۵ میلیارد دلار آن مربوط به بخش صنعت است. استاندار کرمان نیز اعلام کرد حدود ۳ میلیارد دلار از این اعتبارات در استان کرمان جذب شده، از این رو با توجه به این آمارها، استان‌ها و مقامات آنها باید تمام تلاش خود را برای توسعه و آبادانی مناطق انجام دهند.

وی گفت: رویکرد تمام مقامات کشور باید برای توسعه اقتصادی ایران باشد و حتی در برنامه ششم توسعه مجلس سفرای ایران در کشورهای دیگر را موظف کرده که برای دیپلماسی اقتصادی عمل کنند از این رو امروز مسئله مهم برای کشور، بهبود شرایط اقتصادی و حمایت از تولید است و بقیه امور در درجات پایین‌تری قرار دارند.

وی ادامه داد: خوشبختانه استاندار کرمان از یک تیزهوشی خوبی برخوردار است و طرح های خوبی را برای آبادانی استان تدوین کرده به‌طور مثال استان کرمان را به چند بخش تقسیم کرده و شرکت‌های بزرگ را مسئول آبادانی این مناطق کرده که این اقدامات ابتکار خوب و مثبتی است و فکر می‌کنم این رویکرد تلقی خوبی باشد که از موسسات بزرگ برای تحقق اقتصاد مقاومتی در استان‌ها استفاده شود.

لاریجانی با اشاره به حمایت از بخش تولید کشور به ویژه در حوزه صنعت و کشاورزی در برنامه ششم توسعه گفت: مجلس در این برنامه، ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد کرده تا حرکت سازنده‌ای در این عرصه صورت گیرد البته شرایط هنوز کمی سخت است و باید برخی گره‌ها را از جلوی تولید و کارآفرینان برداشت.

وی با اشاره به تنزل رتبه ایران در حوزه رقابت پذیری و بهبود فضای کسب و کار تصریح کرد: کاهش رتبه ایران با وجود تمام ظرفیت‌های کشور به ویژه وجود نیروی متخصص و نخبه و ظرفیت‌های موجود در معادن و حوزه نفت و گاز نشان می‌دهد که مشکلی در این عرصه وجود دارد از این رو به نظر من یکی از مشکلات این حوزه در شرایط کنونی پیچیده بودن امور دیوانی است.

وی افزود: متاسفانه به علت وجود دستورالعمل‌ها، قوانین گوناگون و پیچیده، جوانان کارآفرین برای پیشبرد طرح‌های خود در سازمان‌های دولتی باید کفش آهنین به پا کنند از این رو یکی از مهمترین کارها در شرایط کنونی این است که قوانین مزاحم را از جلوی پای تولید برداریم و در این عرصه باید بخش‌های دولتی کوچک و چابک شده و فرصت به تولید داده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: به همه افرادی که ظرفیت‌های لازم و مناسب را برای توسعه تولید در خود می‌بینند، توصیه می‌کنم زمان را در استخدام خود قرار دهند و جهشی تازه را آغاز کنند و قطعا مجلس و دولت از این اقدامات حمایت می‌کند.منبع

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A