خانه » اخبار روز » معاملات صوری، دلار را گران کرد

اطلاعیه سایت

معاملات صوری، دلار را گران کرد

معاملات صوری، دلار را گران کرد


ارزش دلار در کمتر از ۱۰ روز در حدود ۱۵۰ تومان افزایش یافته و قیمت دلار از ٣۶۶۰ به ٣۸۱۰ تومان رسید و این در حالی است که اتفاق خاصی در اقتصاد و سیاست ایران و جهان رخ نداده و تنها ارزش دلار در بازارهای جهانی پنج درصد رشد داشته است.

در ابتدای هفته گذشته ارزش دلار از کانال ۳۶۰۰ تومان به کانال ۳۷۰۰ تومان وارد شد و توانست در طی هفته ارزش خود را تثبیت کند در آن زمان برخی از کارشناسان بر این باور بودند که این تغییر کانال ارزشی خواست دولت بوده تا بتواند سیاست‌های تک نرخی کردن ارز را در اقتصاد ایران تا پایان سال پایه ریزی کند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از میزان، با وجود چنین اظهار نظرهایی ارزش دلار در طی معاملات روز جاری به کانال ارزشی ۳۸۰۰ تومان وارد شده و در بیشترین ارزش روز خود به ۳۸۰۹ تومان معامله می‌شود.

بررسی بازار ارز نشان می‌دهد ظرف ۱۰ روز ارزش دلار برای دو بار تغییر کانال ارزشی داشته که در هر دو مرتبه نرخ دلار روند سعودی به ثبت رسانده است.

در این رابطه سهراب اشرفی کارشناس بازار ارز معتقد است اتفاق خاصی در حوزه اقتصاد و سیاست رخ نداده و این افزایش قیمت با توجه به سنت سال‌های گذشته رخ داده است.

وی تصریح کرد: هر ساله در آذر ماه نوسانات نرخ دلار آغاز می‌شود و این موضوع متاثر از ایام اربعین، آغاز سال نو میلادی و بورس بازی دلالان است.

اشرفی با تاکید بر اینکه نرخ فعلی دلار واقعی نیست، گفت: متاسفانه بانک مرکزی در سیستم خود به دلالان توجهی ندارد و این در حالی است که باید بانک مرکزی دلالان را مدیریت کند.

وی افزود: زمانی که بانک مرکزی در طرح‌های خود نگاهی به دلالان داشته باشد می‌تواند راهکارهای قانونی برای مدیریت دلالان تهیه و تدوین کند.

این کارشناس بازار دلار یادآور شد: اگر بورس ارز وجود داشته باشد معاملات به طور شفاف و قابل رویت انجام می‌گیرد اما در حال حاضر معاملات کاغذی و صوری است که تا حدودی بر افزایش قیمت دامن می‌زند.

وی با اشاره به اینکه حجم نقدی دلار در بازار کاهش یافته است، گفت: با افرایش معاملات صوری میزان تقاضا برای دلار افزایش یافته و این موضوع عاملی شده تا حجم نقدی دلار در بازار کاهش یابد.

اشرفی در واکنش به این گفته که برخی از کارشناسان بر این باورند حجم قابل توجهی از نقدینگی بازار ارز توسط قاچاقچیان برای خرید کالای قاچاق از بازار جمع آوری می‌شود، گفت: این نکته درست است و حجمی از دلار بازار برای تامین کالای قاچاق از بازار تهیه و تامین می‌شود.

وی افزود: حتی در زمان تک نرخی ارز بازار آزاد از بین نخواهد رفت زیرا این بازار مشتریان خاص خود را دارد.

این کارشناس بازار ارز در پاسخ به این سوال که برخی از کارشناسان بر این باورند که افزایش نرخ ارز خواست دولت برای اعمال تک نرخی است، بیان کرد: دولت و بانک مرکزی همواره به دنبال ثبات و آرامش بازار ارز بوده و به نظر می‌رسد که افزایش فعلی قیمت دلار خواست دولت نباشد.

بر اساس این گزارش همواره در زمان افزایش قیمت دلار برخی از افراد بر این باورند که افزایش قیمت دلار خواست دولت بوده تا کسری بودجه خود وکاهش قیمت نفت را پوشش دهد.منبع نیکگو

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , , , , ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A