home تلگرام ممنوعیت واردات کالاهای ایرانی در عراق

ممنوعیت واردات کالاهای ایرانی در عراق

saderatmarzaraghrasademrooz.ir  696x411 - ممنوعیت واردات کالاهای ایرانی در عراق

عراق واردات برخی کالاهای ایرانی را ممنوع کرد.

ممنوعیت واردات ،دولت عراق در تازه‌ترین اقدام، واردات برخی کالاهای پر فروش از ایران را ممنوع اعلام کرد. البته این نخستین‌بار نیست که مقامات عراقی برخی از راه‌های صادراتی خود را به روی تجار ایرانی می‌بندند. عراق واردات ۱۷ محصول کشاورزی از ایران را ممنوع کرد. این اتفاق برای چندمین بار در طول چند ماه اخیر تکرار شد تا یک‌بار دیگر، تجارت کالایی ایران با همسایه غربی مورد تهدید قرار گیرد. کشور عراق پس از چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در طول سال‌های اخیر بوده ‌است .

کالاهای ایرانی در عراقasademrooz.ir  - ممنوعیت واردات کالاهای ایرانی در عراق

در ابتدای سال جاری نیز با این روند با ممنوعیت ورود محصولاتی چون «سیمان سیاه، بلوک سبک بتنی، آبمیوه و نوشیدنی، بستنی و شیرینی تر» وارد فاز تازه‌ای شده است. براساس دستورالعملی که از سوی دولت مرکزی عراق به منطقه اقلیم کردستان عراق ابلاغ شده، از گمرکات این اقلیم خواسته شده واردات «سیمان به صورت بسته‌بندی پاکت و فله» از ایران متوقف شود. البته «سیمان» تنها محصولی نیست که از این به بعد اجازه ورود به بازار این کشور را نخواهد داشت؛ به‌طوری‌که طبق مصوبه اخیر وزارت صنایع کشور عراق، از ۱۱ خرداد ماه ۹۸ واردات هرگونه «آبمیوه و نوشیدنی، بستنی و شیرینی تر» از ایران به این عراق ممنوع خواهد بود. علاوه بر اینها، سازمان توسعه تجارت نیز طی دونامه در میانه اردیبهشت ماه ۹۸ فهرستی از ۴۹ قلم کالاهای ممنوعه صادراتی به بازار عراق را به تمامی سازمان‌های صنعت، معدن وتجارت استان‌ها و همچنین اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور، ابلاغ کرده است.

در اواخر سال گذشته نیز، ممنوعیت واردات چندین قلم کالا از ایران به عراق اعلام شد که در مقاطع مختلف متفاوت بود و مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرد.


منبع:رصد امروز
گرداوری مطلب مورد نظر توسط:علی نادری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A