home دسته‌بندی نشده مهمان مرموز مراسم تحلیف

مهمان مرموز مراسم تحلیف


tahlif01 - مهمان مرموز مراسم تحلیف

به نقل از ایرانی عکس ، در این بین میهمانان مراسم تحلیفِ دور دوم ریاست‌جمهوری حسن روحانی ، «کیم یونگ نام» ـ که بعضی از رسانه‌ها از او به‌عنوان «مرد شماره دو کره‌‌ شمالی» یاد کرده‌اند ـ بیش از بقیه توجه رسانه‌ های خارجی را به خود جلب کرد. کیم یونگ‌ نام در این بامداد پنجشنبه ۱۲ مرداد به‌همراه هیئت اعزامی کره‌ شمالی از روسیه وارد ایران شد. طبق برنامه اعلامی ، کیم یونگ‌ نام تا ۱۱ آگوست (۲۰ مرداد) در این ایران خواهد ماند.

کیم یونگ ‌نام کیست؟

در این کره‌ شمالی حرف اول و آخر را کیم جونگ‌ اون ، رهبر جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره‌شمالی) می‌زند ؛ رویه‌ای که با پدربزرگ رهبر فعلی شروع شد و به پسر و بعد به نوه او – کیم جونگ اون ـ منتقل شد. پدربزرگ رهبر فعلی ، اولین و آخرین فردی بود که در این حکومت کمونیستی کره‌شمالی عنوان «رئیس‌ جمهوری» را یدک ‌کشید. به او لقب «رئیس‌ جمهوری ابدی» داده شد. او در این سال ۱۹۹۴ درگذشت و مقامات کره‌شمالی به احترام او ، از به‌ کار بردن این عنوان بخاطر شخص دیگری خودداری کردند.
«کیم یونگ ‌نام» ـ عالی‌ رتبه‌ ترین عضو اعزامی کره‌شمالی به مراسم تحلیف که رئیس کشور کره‌ شمالی محسوب می‌شود ، وظایف و اختیارات تشریفاتی دارد. بخاطر نمونه ، کیم یونگ‌ نام اخیرا نامه تبریکی بخاطر امانوئل مکرون ، رئیس‌ جمهوری منتخب فرانسه بعد از پیروزی او در این انتخابات فرستاد. کیم یونگ‌نام (۸۹ساله) از سال ۱۹۹۸ رئیس هیئت رئیسه مجلس اعلای خلق کره‌ شمالی است و از سال ۱۹۸۳ تا سال ۱۹۹۸ وزیر امور خارجه کره‌شمالی بود.

طبق نظام سیاسی کره‌شمالی ؛ کیم یونگ ‌نام رئیس‌ جمهوری افتخاری کره‌شمالی به شمار می‌آید. او سال ۲۰۱۰ به عضویت هیئت رئیسه دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کارگران کره‌شمالی درآمد. تقریبا همه وظایف و اختیارات «کیم یونگ نام» تشریفاتی است. یکی از وظایف کیم یونگ‌ نام دریافت استوارنامه سفیران جدید و تعیین سفیران کره‌شمالی ، امضای توافق‌ نامه‌ها و استقبال از سران کشورهاست.

با وجود این رئیس هیئت رئیسه مجلس اعلای خلق کره‌شمالی ، به دلیل روابط نزدیک با رهبر کره‌ شمالی ، گاه مرد شماره دو این کشور پس از کیم جونگ اون محسوب می‌شود. کیم یونگ نام همچنین عرفا عضو شورای اجرائی سه‌نفره است. «پاک پونگ جو» نخست‌وزیر و کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی ، دیگر اعضای این کمیته هستند. وظیفه این شورای اجرائی سه‌نفره تعیین سیاست‌های خارجی ، تشکیل دولت ، اداره امور داخلی و نظارت بر امور دفاعی است.

مراسم تحلیف ریاست‌ جمهوری اولین سفر کیم‌ یونگ نام به ایران نیست. مطابق قوانین کیم یونگ نام «رئیس کشور» کره‌ شمالی محسوب می‌شود. او در این سال ۱۳۹۱ بخاطر شرکت در این اجلاس سران جنبش عدم‌ تعهد به تهران سفر کرد. در این آن سفر نیز کیم یونگ نام به شرکت در این مراسم اصلی بسنده نکرد و برنامه‌هایی را در این دیدارهای رسمی با مقامات ایرانی پیگیری کرد. حاصل این دیدار‌ها چند سند همکاری بود.

این سند ها شامل همکاری‌ های تحقیقاتی ، تبادل دانشجو و محقق ، راه‌ اندازی آزمایشگاه‌ های مشترک علمی و فناوری ، سفرهای تحقیقاتی علمی میان دو کشور ، تبادل و انتقال فناوری مورد نیاز از جمله فناوری اطلاعات ، انرژی ، محیط زیست ، توسعه پایدار ، کشاورزی و مواد غذایی است.
با توجه به حساسیت‌های پرونده هسته‌ ای ایران و کره‌ شمالی این دیدارها نمی‌توانست بی‌ ارتباط با این مسائل تحلیل شود. نام ایران و کره‌شمالی مکررا در این کنار هم قرار گرفته است ؛ از روزی که بوشِ پسر ، ایران ، عراق و کره‌ شمالی را «محور شرارت» دانست تا امروز که ایران ، روسیه و کره‌شمالی مشمول تحریم‌ های آمریکا شده‌اند. گفتنی است دیدارهای حاشیه اجلاس سران عدم‌ تعهد در این ایران اولین دیدارهای رسمی دو کشور بعد از به‌رهبری‌ رسیدن کیم جونگ اون بود.
«دان اوبردرفر» استاد سابق روابط بین‌ الملل دانشکده «جان هاپکینز» ، متخصص حوزه کره و روزنامه‌نگار بین‌الملل در این کتاب «دو کره» درخصوص کیم یونگ نام نوشته است : او فردی‌ است «مبهم ، سفت و سخت در این نقش رسمی‌اش ، شخصا خوشایند ، به‌ شدت باهوش و چهره‌ ای مهم در این پشت پرده پیونگ‌ یانگ [پایتخت کره‌شمالی]». به‌نظر می‌رسد کیم یونگ نام یکی از مسئولان کثیرالسفر کره‌شمالی است ، البته در این قیاس با دیگر مسئولان آن کشور.

او در این سال ۲۰۰۷ یک سفره دوهفته‌ای به چهار کشور مغولستان ، الجزایر ، مصر و اتیوپی انجام داد و در این سال ۲۰۰۸ به چهار کشور آفریقایی سفر کرد که در این آنها با استقبال مقامات عالی‌رتبه روبه‌رو شد و توانست چند تفاهم‌ نامه را با آنها امضا کند. او سابقه حضور در این افتتاحیه المپیک ۲۰۰۸ و المپیک ورزش‌های زمستانی ۲۰۱۴ را نیز در این کارنامه سفرهای خود دارد.

رابطه ایران و کره‌شمالی :

ایران و کره‌ جنوبی پیش از انقلاب هر دو از متحدان راهبردی آمریکا و غرب محسوب می‌شدند و روابط گرمی با یکدیگر داشتند. حتی الگوی توسعه آمرانه در این ایران عصر پهلوی دوم تا حد زیادی با رویکرد کره‌ جنوبی در این دوران جنگ سرد هماهنگ می‌نمود. بعد از انقلاب اسلامی ۵۷ ایران و گسستن ایران از بلوک غرب ، تهران رابطه رسمی خود را با کره‌شمالی برقرار کرد.

کره‌شمالی از معدود کشورهایی بود که در این هشت سال جنگ تحمیلی با ایران همکاری کرد و به ایران سلاح فروخت. هرچند کره‌شمالی را نمی‌توان «متحد» تمام‌عیار ایران دانست ؛ کره‌ شمالی بعد از همکاری با ایران سعی کرد رابطه خود را با عراق عادی‌ سازی کند که با سردی دولت صدام روبه‌رو شد. تحلیلگران این تلاش کره‌شمالی را گواه این می‌دانند که رابطه ایران با کره‌شمالی رابطه‌ای ایدئولوژیک نبوده و بیشتر حاصل استراتژی‌های دو کشور است.

در این تحلیل‌ های خبرگزاری‌ های غربی از رابطه‌ ایران و کره‌شمالی تأکید می‌شود که نمی‌توان با قاطعیت از حجم تبادلات و قراردادهای بین این دو کشور سخن گفت ، اما آنها در این تحلیل‌ های خود از پتانسیلی سخن می‌گویند که در این صورت تحقق می‌تواند بخاطر غرب خطرناک باشد. این چارچوب تحلیلی در این بیشتر آنالیز های رسانه‌های غربی از رابطه ایران با کره‌شمالی دیده می‌شود ، حتی در این تحلیل سفر اخیر کیم یونگ نام به ایران.
گفتنی است که مقام معظم رهبری در این دوران ریاست‌جمهوری خود و آیت‌ الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی در این دوران ریاست بر مجلس به‌صورت رسمی از کره‌ شمالی دیدار کرده‌اند.

هاشمی در این کتاب عبور از بحران درباره سفر به کره‌ شمالی در این ۲۳ شهریور ۱۳۶۰ این‌گونه نوشته است : «ما هم اول رفتیم نمایشگاه ماشین‌آلات کشاورزی را دیدیم و سپس به دانشگاه اقتصاد رفتیم. کادرها را آموزش می‌دهند و همه مسئولان ، سالی یک ماه آنجا مطالب کشف‌شده جدید را می​خوانند. ماکت​هایی بخاطر هر نوع آموزش درست کرده بودند. رئیس مجلس (کره‌شمالی) همه جا ، همراه من بود و تبلیغ علیه آمریکا و کره‌جنوبی و به نفع کره‌شمالی و شخص کیم ایل سونگ و حزب کمونیست می‌کرد. سپس، به یکی از پایگاه‌های نظامی رفتیم ، تیراندازی با توپ‌ها را دیدیم و تانک‌ های ساخت کره را مشاهده کردیم. بناست، تعدادی بخریم. به خاطر جنگ این یکی از اهداف مهم سفر است».
محسن رفیق‌دوست ، وزیر سپاه وقت ، درباره سفر خود به کره‌ شمالی به خبرگزاری میزان این‌گونه می‌گوید : «ما همیشه رابطه‌ مان با کره‌ شمالی خوب و مسالمت‌ آمیز بوده … ما هم‌ اکنون احتیاجی به مراوده اسلحه با کره‌شمالی نداریم. در این زمان جنگ این مراودات را داشتیم و آنها نیز زحمات زیادی دراین‌باره بخاطر ایران کشیدند».

رفیق‌دوست در این ادامه صحبت‌های خود خاطره‌ای از دیدار خود با رهبر سابق کره‌ شمالی تعریف می‌کند و به‌نقل از او می‌گوید : «من به شما احترام می‌گذارم و وصیت می‌کنم که پس از مرگم نیز از ایران حمایت کنند». چندین سال پیش نیز قرار بود علی لاریجانی به‌عنوان رئیس‌ مجلس به کره‌ شمالی سفر کند که به دلایل نامعلومی این برنامه لغو شد. بعضی از تحلیلگران بر این باورند که تهران با وجود داشتن روابط حسنه با پیونگ‌یانگ ، سعی می‌کند فاصله خود را با کره‌شمالی حفظ کند تا مانع از در این کنار هم نشاندن ایران و کره‌شمالی شود.

بخاطر نمونه ، ایران از گذشته‌های نسبتا دور ، دارای روابط تجاری و صنعتی گسترده با کره‌جنوبی است و سیاست ‌‌خارجی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کرده که تقابل و دشمنی دو کره ، تأثیر منفی بر روابطش با هیچ‌یک از کشورها نداشته باشد.

جمع اوری :نامه نیوزجمع اوری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A