خانه » عکس جدید » نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

اطلاعیه سایت

نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت


با نزدیک شدن به سالگرد بروزرسانی ویندوز ۱۰، در این این مقاله ایرانی عکس نگاهی می اندازیم به سیستم عامل های مختلفی که توسط مایکروسافت منتشر شده اند. از شما عزیزان دعوت می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

بیش از سه دهه است که مایکروسافت نسخه های سیستم عامل مختلفی را منتشر می کند و بیشتر شما احتمالا از نسخه های مختلفی از ویندوز استفاده کرده اید. آخرین نسخه سیستم عامل مایکروسافت یعنی ویندوز ۱۰ تقریبا یک سال پیش منتشر شد و توانست محبوبیت زیادی در این میان کاربران به دست بیاورد. انتشار ویندوز ۱۰ به مایکروسافت کمک کرد بسیاری از کاستی های ویندوز ۸ را جبران کند.
microsoft windows 1 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

MS DOS

این سیستم عامل در این سال ۱۹۸۲ به عنوان یک سیستم عامل تک وظیفه ای بخاطر ریزپردازنده های ۸۰۸۶ و ۸۰۰۸  انتشار یافت. در این MS DOS 2.0، مایکروسافت پوسته خط فرمان سنتی آن را با پوسته های بصری جایگزین کرد و در این آن منویی از برنامه های کاربردی و ابزارها در این اختیار کاربر قرار داد.

microsoft windows 2  - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

 

microsoft windows 3 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ۱.۰

اولین نسخه ویندوز ۱.۰۱ در این اواخر سال ۱۹۸۵ منتشر شد. این نسخه از ویندوز چهره جدیدی به DOS داد اما همچنان از DOS بخاطر انجام برخی کارها استفاده می کرد. به جای استفاده از تنها یک خط بر روی کامپیوتر، این نسخه از ویندوز از کل صفحه بخاطر انتقال اطلاعات بین کاربر و کامپیوتر استفاده می کرد. برنامه های کاربردی این ویندوز شامل Paint، Calculator، Cardfile، Notepad، Terminal و Write بودند. یکی از انتقادهای وارد به ویندوز، نبود موس یا دستگاه اشاره همه منظوره بود که در این آن زمان هنوز یک ابزار رایج و ضروری کامپیوتر محسوب نمی شد.

microsoft windows 4  - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ۳.۰

ویندوز راه خود را با انتشار ویندوز ۳.۰ در این سال ۱۹۹۰ ادامه داد. قابل توجه ترین بهبود در این ویندوز ۳.۰ اضافه شدن رابط، دکمه های کوچک و یک طرح نمادین بود که اجرای دستورات و مدیریت فایل ها را آسان تر می ساخت.

microsoft windows 5 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ۹۵

ویندوز ۹۵ در این سال ۱۹۹۵ انتشار یافت. تحلیلگران و تکنیسین آزمایشگاه Seventeen PC Labs این سیستم عامل را به مدت 10 هفته آزمایش کردند. رابطه ویندوز 95 یک دسکتاپ واقعی همراه با آیکون هایی بخاطر برنامه ها، اسناد، دایرکتوری ها و اجزای سیستم است. منوهای مفهومی با راست اینجا را کلیک در این دسترس بوده و بخاطر هر شی اقدامات و ویژگی های خاصی را ارائه می دادند.

microsoft windows 6 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ۹۸

ویندوز ۹۸ هم در این سال ۱۹۹۸به بازار عرضه شد و شامل تعدادی از ویژگی های مرتبط با وب بخاطر استفاده از انفجار اینترنت بود. البته این نسخه از ویندوز تفاوت زیادی با ویندوز ۹۵ زیاد نداشت.

microsoft windows 7 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ۲۰۰۰

ویندوز ۲۰۰۰ پشتیبانی لایه به لایه را ویندوز اضافه کرد. در این آن زمان تلویزیون ها قادر به استفاده از ویژگی محو کردن و لغزش مفاهیم بخاطر نمایش اطلاعات جدید بر روی صفحه تلویزیون ها بودند، اما کامپیوترها قادر به ترکیب این اثرات در این رابط کاربری نبودند. مایکروسافت به دنبال درک تفاوت بین رابط کاربری موجود در این کامپیوتر و فیلم ها بود. لایه ای بودن ویندوز به طراحان محصول کمک زیادی کرد تا بتوانند رابط کاربری فیلم ها را به کامپیوترها هم بیاورند.

microsoft windows 8 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

microsoft windows 9 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

microsoft windows 10 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز XP

ویندوز XP در این زمان انتشار خود بزرگترین سیستم عامل شناخته شد. تغییرات شگفت انگیز ویندوز XP به شدت در این هم ریختگی روی دسکتاپ، منوی استارت و نوار وظیفه را کاهش داد. در این طراحی جدید مایکروسافت تلاش داشت ویندوز را به صورتی دربیاورد که بخاطر مبتدیان زیاد گیج کننده نباشد. منوی استارت دوستونی جدید توانست درهم ریختگی نسخه های پیشین را کاهش و نرم افزارهای مایکروسافت را برجسته تر کند.

microsoft windows 11 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

microsoft windows 12 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

microsoft windows 13 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

microsoft windows 14 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ویستا

در این ویندوز ویستا بهبودهای بیشتری نسبت به ویندوز XP صورت گرفت.

Flip 3D یکی از ویژگی های ویستا بود که اجازه تعویض آسان برنامه ها را به کاربران می داد. با فشار دادن Windows-Tab یا اینجا را کلیک بر روی آیکون switch between windows می توان پنجره ها را در این این دید باز کرد.

آیکون های زنده ویستا هم یک پیش نمایش از داخل پوشه ها ارائه می دادند. و هنگامی که بار اول ویندوز بوت می شد Welcome Center در این بالای تصویر پس زمینه ظاهر خواهد شد.

microsoft windows 15 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ۷

سیستم عامل جدید مایکروسافت دارای بهبودهای بسیار بیشتری نسبت به ویندوز ویستا بود، و از آنجایی که کد هسته آنها مشابه بود، دردسر سازگاری آن بخاطر سوئیچ کردن کمتر بود. علاوه بر آن با اضافه کردن یک نوار وظیفه مجهز، شبکه های خانگی سریع، راه اندازی سریع و…. ویندوز 7 با موفقیت همراه شد.

در این ویندوز ۷ بروزرسانی بزرگی در این نوار وظیفه صورت گرفت و از آن بخاطر مدیریت برنامه های فعال و راه اندازی آن استفاده می شد. ویستا دارای یک سیستم پیش نمایش انگشتی بود اما ویژگی شفافیت تمام صفحه Aero Peek به ویندوز 7 اضافه شد که دکمه های نزدیک کوچکی را بخاطر خاموش کردن آسان برنامه را در این دسترس قرار می دادند.

microsoft windows 16 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ۸

با انتشار ویندوز ۸ مایکروسافت بخاطر اولین بار اعتراف کرد که با شکست روبرو شده است. این سیستم عامل شامل یک رابط دوگانه بود که یکی از آنها بخاطر برنامه های تلفن همراه و دیگری شبیه به دستکتاپ های سنتی ویندوز بود. در این ویندوز ۸ خبری از منوی استارت نبود.

microsoft windows 17 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

microsoft windows 18 - نگاهی به تاریخچه تمام ویندوزهای مایکروسافت

ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ جامع ترین پلت فرم مایکروسافت تاکنون بوده به گونه ای که ردموند از انتشار ویندوز ۹ صرف نظر کرد. منوی استارت در این ویندوز ۱۰ بازگشت.

در این دوم آگوست ۲۰۱۶ چند روز پس از سالگرد بروزرسانی ویندوز ۱۰، مایکروسافت یک بروزرسانی عمده در این ویندوز ۰۱ انجام خواهد داد و ویژگی های جدیدی را به آن اضافه خواهد کرد. این بروزسانی شامل بهبود در این کورتانا، بهبود ink بخاطر کاربران تبلت ها، بروزرسانی Windows Hello و پیشرفت در این زمینه دانلود بازی خواهد بود.جمع اوری

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A