home دسته‌بندی نشده هر ۳۳ دقیقه، مرگ یک ایرانی به دلیل حوادث ترافیکی

هر ۳۳ دقیقه، مرگ یک ایرانی به دلیل حوادث ترافیکی


Every 33 minutes an Iranian death due to traffic accidents - هر ۳۳ دقیقه، مرگ یک ایرانی به دلیل حوادث ترافیکی

به نقل از ایرانی عکس:قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به برخی آمار و ارقام در این زمینه حوادث ترافیکی، گفت: حوادث ترافیکی در این کشور ما سومین عامل مرگ و میر هستند و در این هر ۳۳ دقیقه یک نفر در این کشور ما فوت می‌کند.

دکتر ایرج حریرچی در این نخستین جشنواره کشوری پیشگیری از حوادث و سوانح با بیان اینکه ۶.۴۸ درصد از تولید ناخالص ملی ما صرف عوارض حاصل از حوادث طبیعی می‌شود، گفت: از هر ۱۵ تومانی که تولید می‌کنیم یک تومانش را بخاطر حوادث ترافیکی از دست می‌دهیم. همچنین سالانه ۳۹ میلیارد دلار از درآمد ملی ما به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دلیل حوادث و سوانح ترافیکی از بین می‌رود.

وی ادامه داد: متاسفانه در این هر ۳۳ دقیقه یک نفر در این کشورمان به دلیل حوادث ترافیکی فوت می‌کند و ۲۰ برابر این تعداد نیز مصدوم می‌شوند. ایران از نظر آسیب‌های ناشی از حوادث ترافیکی در این رتبه هشتم قرار دارد و قبل از ما شش کشور آفریقایی و یک کشور آسیایی است که وضعیت‌شان از ما بدتر است.

حریرچی با بیان اینکه البته اقدامات مناسبی هم در این این حوزه انجام شده است، گفت: ‌در این سال ۸۴، ۲۷ هزار و ۸۰۰ نفر فوتی ناشی از حوادث ترافیکی داشتیم، اما این تعداد در این حال حاضر به ۱۵ هزار و ۹۳۲ نفر رسیده است. همچنین در این گذشته حوادث ترافیکی عامل دوم مرگ و میر در این کشورمان بوده‌اند، اما اکنون عامل سوم مرگ و میر در این کشور محسوب می‌شود. بنابراین هنوز راه زیادی بخاطر بهبود شرایط داریم.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه در این سال گذشته ۴۹۶ هزار مورد اعزام آمبولانس بخاطر حوادث و سوانح ترافیکی داشتیم، گفت: همچنین ۱۲ هزار و ۶۰۰ مورد اعزام آمبولانس به ماموریت‌های ویژه که دارای سه کشته یا پنج مصدوم هستند، داشته‌ایم. همچنین در این سال گذشته ۷۶۸ هزار نفر مصدوم ترافیکی را در این بیمارستان‌های کشور بستری کردیم و ۱۱۸۹ میلیارد تومان فقط هزینه صورتحساب بیماران مصدوم شده است.

وی با بیان اینکه ۷۰ الی ۹۰ درصد از عوامل مرگ و میر در این جاده‌های کشور عوامل انسانی مانند صحبت کردن با موبایل، انحراف به چپ و … است، گفت: بر این اساس کمتر از ۱۰ درصد از تصادف‌هایمان در این نقاط حادثه‌خیز اتفاق می‌افتد و این موضوع اهمیت آغاز آموزش‌های مرتبط در این این زمینه را پیش از مدرسه نشان می‌دهد.

حریرچی بر لزوم مطالعه و شناسایی دقیق عوامل آسیب، آموزش و اشاعه فرهنگ صحیح بهره‌گیری از تکنولوژی‌های مدرن تاکید کرد و گفت: تدوین پیوست سلامت بخاطر ورود هر تکنولوژی، بازدارندگی قوانین، همراهی و مساعدت حوزه‌های حاکمیتی از جمله اقدامات لازم بخاطر مقابله و پیشگیری از حوادث و تصادفات ترافیکی است. از سوی دیگر باید توجه کرد که سوانح عمدی مانند خودکشی و دیگرکشی هم در این کشور از مسائل بسیار مهمی هستند که بیش از حوادث طبیعی در این کشور جان افراد را به خطر می‌اندازند.

جمع اوری: جام جم جمع اوری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A