home بیوگرافی چرا فیلم نفس نماینده ایران در آکادمی اسکار شد؟!

چرا فیلم نفس نماینده ایران در آکادمی اسکار شد؟!

فیلم نفس از میان چهار گزینه از فیلم های ایرانی به عنوان نماینده ایران در بخش خارجی زبان اکادمی اسکار معرفی شد. در چند روز گذشته تلاش ها برای انتخاب بهترین فیلم برای معرفی به اسکار ۲۰۱۸ آغاز شد و در ابتدا ۱۰ فیلم از میان فیلم های برتر برگزیده شد و در نهایت چهار گزینه نهایی معرفی به اسکار شامل ویلایی ها ، رگ خواب ، مالاریا و نفس بود که از میان اینها فیلم نفس ساخته نرگس آبیار به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شد. کمال تبریزی درباره دلایل انتخاب نفس برای اسکار توضیحاتی داد که در ادامه میخوانید.فیلم نفس
ناگفته های کمال تبریزی از علت انتخاب فیلم نفس برای اسکار

کمال تبریزی عضو هیأت انتخاب سینمای ایران برای معرفی فیلم به اسکار با اشاره به دلایل مختلف انتخاب فیلم «نفس» تاکید کرد:فکر می کنم اگر تهیه کننده فیلم شرایط مناسبی را برای پخش خارجی فیلم درآمریکا و برای اعضای آکادمی فراهم کند، واقعا دور از انتظار نیست که این فیلم با توجه به افکار عمومی درباره سینمای ایران یکی از نامزدهای فیلم خارجی در اسکار باشد، هرچند که احتمال آن زیاد نباشد.
این کارگردان سینمای ایران در ابتدای سخنانش با اشاره به روند انتخاب فیلم توضیح داد:از میان ۱۰۳ فیلم اکران شده در مرحله ی اول، ۱۰ فیلم انتخاب شد و پس از بحث ها و گفتگوها به چهار فیلم و سرانجام به یک فیلم رسیدیم.
به گفته ی کمال تبریزی، فیلم «نفس» با اکثریت آرا برای معرفی به آکادمی اسکار انتخاب شد و رقابت نزدیکی بین ۴ فیلم نبود و «نفس» بیشترین رای را آورد، البته فیلم های دیگر هم رای آوردند اما رای کمتری.

او در پاسخ به اینکه آیا فیلم «نفس» می تواند نماینده مناسبی برای معرفی به آکادمی اسکار باشد؟ پاسخ داد:ما به صورت مطلق نمی توانیم بگوییم این فیلم قطعا مناسب است اما با توجه به موقعیت این فیلم نسبت به فیلم های دیگر، به نظرم انتخاب مناسب تری است.
تبریزی در عین حال مطرح کرد:همه فیلم ها واجد ارزش های خود بوده و فیلم های خوبی هستند اما فیلم «نفس» چند ویژگی دارد؛ از جمله اینکه با توجه به موضوع فیلم و نوع روایت اش مخاطب غیر ایرانی را بیشتر جذب می کند و برای آنها تازگی دارد و تصویر متفاوتی از ایران ارایه می دهد.
وی ادامه داد:نکته ی بعدی این بود که برای اولین بار یک بانوی فیلم ساز ایرانی، فیلمش به آکادمی اسکار معرفی می شود و این ممکن است در قضاوت نهایی تاثیر داشته باشد.
این عضو هیات انتخاب فیلم ایرانی به اسکار در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به اینکه آیا از نظر پخش کننده خارجی فیلم ها بحث زیادی درباره ی انتخاب فیلم بود و رقابت نزدیک؟ توضیح داد:متاسفانه چون فیلم های موجود پخش کننده های خارجی قوی نداشتند، بنابراین خیلی نتوانستیم در این زمینه بحث کنیم و به قولی رقابت نزدیکی بین فیلم ها نبود. به نظرم در میان فیلم های موجود «نفس» می تواند نماینده بهتری برای کشورمان باشد و اگر تهیه کننده یا تهیه کنندگانش بتوانند شرایط مناسبی برای پخش خارجی آن فراهم کنند، دور از انتظار نیست که اتفاقات خوبی برای آن بی افتد.
تبریزی درباره ی برخی خبر غیر رسمی و فضاسازی های غیر حرفه ای که در چند روز اخیر درباره اسکار اتفاق افتاد،خاطرنشان کرد:متاسفانه جریانی در کشورمان به وجود آمده که برخی در فضای مجازی به خودشان اجازه می دهند حرفی را که پایه و اساسی ندارد، نقل کنند. غافل از آنکه این روند از آداب اخلاقی و حرفه ای رسانه ای به دور است.
او تصریح کرد:به نظرم برخی از این خبر قطعا می تواند از سوی هیات انتخاب و معرفی فیلم ایرانی به اسکار پیگیرد قانونی داشته باشد.

موضوع: خبر فرهنگی و هنری


منبع:newsair.ir
گرداوری :ایرانی عکس

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A