home دسته‌بندی نشده ۱۵ مرداد – سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان عباس بابایی

۱۵ مرداد – سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان عباس بابایی


۱۵ مرداد مصادف با سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان عباس بابایی است. 

Anniversary of the martyrdom of Emir major General Abbas babaei pilot - 15 مرداد – سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان عباس بابایی

عباس بابایی (۱۳۲۹ – ۱۳۶۶) سرلشکر خلبان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی شرکت‌کننده در این جنگ ایران و عراق و معاون عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در این جنگ ایران و عراق کشته شد.
وی در این خانواده‌ای متوسط و مذهبی در این شهر قزوین و در این ۱۴ آذر ۱۳۲۹ متولد شد. دوره ابتدایی را در این دبستان «دهخدا» و دوره متوسطه را در این دبیرستان «نظام وفا» گذراند. پس از گرفتن دیپلم، در این سال ۱۳۴۸ در این رشتهٔ پزشکی پذیرفته شد، اما به دلیل علاقه به خلبانی، داوطلب تحصیل در این رشته خلبانی نیروی هوایی شد و پس از گذراندن دوره مقدماتی بخاطر تکمیل تحصیلاتش در این سال ۱۳۴۹ به آمریکا اعزام گشت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سرپرستی انجمن اسلامی پایگاه هوایی هشتم شکاری اصفهان را بر عهده گرفت. با شروع جنگ ایران و عراق، عباس بابایی به انجام عملیات جنگی هوایی مشغول شد. در این سال ۱۳۶۰ ضمن ارتقا به درجهٔ سرهنگ دومی به عنوان فرمانده « پایگاه هوایی هشتم شکاری اصفهان» منصوب شد.
او در این ۹ آذر ۱۳۶۲ به درجه سرهنگ تمامی ارتقاء یافت و به سمت معاونت عملیات فرماندهی نیروی هوایی منصوب شد و به تهران عزیمت کرد. وی پس از چهار سال رزم در این مقام معاونت عملیات نیروی هوایی، در این ۸ اردیبهشت ۱۳۶۶ به درجه «سرتیپی» ارتقا یافت.
عباس بابایی در این سن ۳۶ سالگی و پس از ۶۰ ماموریت جنگی موفق و پس از یک عملیات برون مرزی در این منطقه عملیاتی سردشت در این ۱۵ مرداد ۱۳۶۶ مورد شلیک اشتباهی توپ زو-۲۳ پدافند نیروهای ایران مستقر در این شمال سردشت قرارگرفت و جان خود را از دست داد. پیکر وی در این مزار کشته شدگان در این جنوب شاهزاده حسین قزوین به خاک سپرده شد.

شهادت عباس بابایی

+ ببینید عناوین مختلف در این کانال تلگرام، اینجا را کلیک نمایید

امتیاز شما به این صفحه:

loading - 15 مرداد – سالروز شهادت امیر سرلشکر خلبان عباس باباییLoading…
جمع اوری

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A