خانه » اخبار روز » ۴۳ دانشگاه ایرانی در جمع یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان

اطلاعیه سایت

۴۳ دانشگاه ایرانی در جمع یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان

۴۳ دانشگاه ایرانی در جمع یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان


سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اعلام حضور 43 دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان، تاکید کرد: برای توسعه علمی کشور نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آگاهانه توسط پژوهشگران برتر کشور هستیم.

به گزارش ایسنا، اولین نشست «هم‌اندیشی دانشمندان برتر کشور» به منظور تکریم و ارج نهادن به زحمات دانشمندان برتر کشور و بحث و تبادل‌نظر در خصوص شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های پیش رو در رشد و توسعه علمی کشور به همت پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، بنیاد نخبگان استان فارس و با حضور دانشمندان یک درصد برتر از سراسر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور، مسؤولان حوزه‌های مختلف آموزش عالی کشور و مقامات استان فارس در شیراز برگزار شد. محورهای اصلی این همایش در سه پنل جایگاه ISC در اکوسیستم تولید علم، فرصت‌ها و چالش‌های حوزه آموزش عالی و ترویج و ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم ارائه شد که در آن سخنرانان مدعو به شرح موضوعات و ضرورت و اهمیت آنان پرداختند.

دکترمحمد جواد دهقانی در این نشست ضمن عرض خیر مقدم به محققان و دانشمندان برتر کشور، اظهار کرد: برپایی چنین همایش‌هایی برای پژوهشگران و نخبگان کشور ایجاد انگیزه کرده و بر دانش و آگاهی آنان می‌افزاید.

وی از جای گرفتن 43 دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان خبر داد و افزود: کسب علم و فناوری نخستین بند از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده که با نگاه راهبردی معظم‌له بهترین راه برای تبدیل علم به ثروت و قدرت اقتصادی است.

سرپرست ISC با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات به‌ دست‌ آمده 20 درصد از محققان برتر دنیا 66 درصد علم را تولید و همچنین 85 درصد از استنادهای دنیا را دریافت می‌کنند، افزود: بر پایه تحقیقات موجود 33 درصد از دانشمندان در حوزه مهندسی، 28 درصد شیمی، پنج درصد ریاضیات و 20 درصد از دانشمندان برتر مربوط به 9 حوزه علوم مواد، پزشکی، علوم کامپیوتر، فیزیک، بیولوژی، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی، علوم اجتماعی و غیره هستند.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری ادامه داد: ارتقای علم، نوآوری، فناوری و تولید علم در جهان با سرعت در حال پیشرفت است و در این زمینه نسبت به 10 سال گذشته تعداد مقالات علمی دنیا پنج برابر شده که باید با سازمان‌دهی، ارزیابی علمی به‌صورت کمی و کیفی در اولویت کشور قرار گیرد.

دهقانی تصریح کرد: ۵۰ درصد مقاله‌های علمی دنیا تنها 7 درصد استنادها را دریافت می‌کنند و نیمی دیگر نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و در این زمینه انتظار از محققان مربوط به مرزهای دانش است که با تبدیل به علم به ثروت و قدرت و حفظ ارزش‌های اسلامی که مورد توجه سند چشم‌انداز توسعه است، گام بردارند.

وی تصریح کرد: برای توسعه علمی کشور نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آگاهانه توسط پژوهشگران برتر کشور هستیم که از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا علاوه‌ بر کمیت بر کیفت تولید باید توجه ویژه‌ای شود.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اضافه کرد: از ۴ میلیون دانشمند جهان، ۶۰ هزار نفر جزو یک درصد و ۳ هزار نفر دیگر نیز در یک‌صدم درصد قرار دارند.منبع کنکور

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A